Szczepienia osób niepełnoletnich. Będą konsultacje z naukowcami
- Na razie Narodowy Program Szczepień przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia. Nie jest ważna data urodzenia w 2003 r., a liczymy cały rocznik. Dopuszczenie preparatu Pfizera dla osób powyżej 16 lat nastąpiło po tym, jak przyjęliśmy uchwałę. Obecnie ta szczepionka jest w USA rejestrowana dla osób pomiędzy 12 a 15 rokiem życia - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk był pytany o szczepienie osób w wieku od 16 roku życia, które - według producenta - mogą być szczepione szczepionką firmy Pfizer.
Pytany, czy te osoby, też zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jeżeli do 9 maja wszyscy dostaniemy skierowania, minister podkreślił, że "na razie NPR przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia". - Przy czym nie jest ważna data urodzenia w 2003 roku, a liczymy cały rocznik - doprecyzował.
Pfizer dla osób powyżej 16 roku życia
Dworczyk przyznał, że szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób powyżej 16 roku życia, jednak zwrócił uwagę, że producent tego preparatu poinformował o tym, "już po tym, jak przyjęliśmy, jako rząd uchwałą, Narodowy Program Szczepień".
Minister zauważył, że "obecnie szczepionka Pfizera jest rejestrowana w Stanach Zjednoczonych dla osób między 12 a 15 rokiem życia".
- Szczepienie osób młodszych będzie przedmiotem obrad Rady Medycznej i w konsultacjach z naukowcami. Będziemy podejmowali za jakiś czas decyzje w tej sprawie. Na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, a tutaj mamy przewidziane szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia - powiedział szef KPR.
ZOBACZ: Zmiany obostrzeń przed majówką. Minister zdrowia o planach rządu
Szef KPRM podkreślał w poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń", że "do 10 maja wszyscy będziemy mieli wystawione e-skierowanie, czyli wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli wystawione takie skierowanie, a w konsekwencji będą mogli się rejestrować".
Zagrożenie zmarnowania szczepionek
Dworczyk zapewniał również, że od wtorku zmienione zostanie rozporządzenie, dzięki któremu w sytuacji, w której powstaje realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, "taką szczepionkę będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18-tego roku życia".
- Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów - dodał.
Czytaj więcej