Ponad 18 tys. zaginięć wśród uchodźców. Co stało się z dziećmi i nastolatkami?
W latach 2018-2020 zaginęło ponad 18 tys. dzieci i nastolatków, należących do grona uchodźców. Młodzi ludzie przebywali w Europie bez dorosłych. Większość osób będących pod ochroną państwa, która zniknęła bez śladu, pochodzi z krajów takich jak: Maroko, Algieria i Erytrea.
Z danych wynika, że w latach 2018-2020 w Europie zgłoszono łącznie 18 292 takich przypadków. Informacje pochodzą z ośrodka badań "Lost in Europe".
ZOBACZ: Były włoski wicepremier będzie sądzony. Za niewpuszczenie imigrantów
Materiały zostały przedstawione przez niemieckiego nadawcę radiowo-telewizyjnego RBB, brytyjski "The Guardian" oraz holenderskiego nadawcę VPRO. Zagraniczne media powołały się na wspólną analizę. Przedstawione dane RBB określił jako przybliżone.
More than 18,000 child migrants have gone missing since arriving in Europe between 2018-2020. This is evident from data collected by Lost in Europe in 30 European countries. Read more in his article on https://t.co/Mb45Q9yZrI#lostineuropestories #childmigrant #EU pic.twitter.com/Vt7V9GN4bZ
— Lost in Europe (@Lost_in_EU) April 18, 2021
Krytyka ws. sytuacji dzieci i młodzieży
Po ujawnieniu danych dotyczących dzieci i młodzieży, pojawiły się głosy krytyczne ws. opisanej sytuacji. Wśród oceniających ten problem znalazł się Holger Hofmann, zarządzający Niemiecką Organizacją Pomocy Dzieciom.
ZOBACZ: Kiedy znika dziecko. "Istotna jest każda sekunda"
"Fakt, że Federalny Urząd Kryminalny w wielu miejscach nie ma dokładnych informacji o liczbie zaginionych dzieci i młodych z grupy uchodźców to skandal" - podkreślił Hofmann.
Niektóre kraje nie gromadzą danych...
W samych Niemczech według Federalnego Urzędu Kryminalnego między 2018 a 2020 rokiem zaginęło 7806 osób - z czego 7082 zostało odnalezionych, jednak los 724 nadal jest nieznany. W Polsce takich przypadków jest 62 - podaje serwis tagesschau.de.
Zagraniczne media zaznaczają, że są również kraje, które nie prowadzą rejestru pozbawionych opieki uchodźców w grupie wiekowej dzieci i nastolatków. Do tych państw należą: Francja, Dania oraz Rumunia.
ZOBACZ: 50 tys. osób musiało uciekać. Spłonął obóz dla uchodźców
Natomiast Bułgaria nie dzieli w swoich rejestrach młodych osób na tych przybywających do Europy bez opieki i tych, którzy są z rodzinami.
Ylva Johansson, unijna komisarz ds. wewnętrznych odpowiedzialna za kwestie uchodźców, przedstawiła swoje stanowisko ws. wspomnianego problemu. "Komisja zasygnalizowała już państwom członkowskim, że powinny zrobić więcej, aby zapobiec zaginięciom dzieci" - przekazał rzecznik Johansson. Jak dodał, chodzi również o "lepsze gromadzenie danych".
Czytaj więcej