Można zaszczepić każdego dorosłego, jeśli dawka miałaby się zmarnować. Jest rozporządzenie

Polska
Można zaszczepić każdego dorosłego, jeśli dawka miałaby się zmarnować. Jest rozporządzenie
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
W Polsce wykonano dotąd 9 006 539 szczepień przeciw COVID-19.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie - jeśli istnieje ryzyko zmarnowana szczepionki przeciw COVID-19, dawkę może otrzymać każda osoba powyżej 18. roku życia.

Publikację rozporządzenia zapowiadał we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

- Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmiany. Mówimy tutaj konkretnie o zapisie, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia, a więc wprowadzamy pewne rozluźnienie - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Rejestracja na szczepienia. Dworczyk przedstawił nowy harmonogram

 

Zaznaczył, że "jest to związane z etapem programu szczepień, w którym dzisiaj się znajdujemy, z tym, ile osób już mamy zaszczepionych i w jakim punkcie realizacji programu jesteśmy".

 

Co nowego oprócz kwestii szczepień?

 

W nowym zmienionym rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zawarto przepis, zgodnie z którym "w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat".

 

Rozporządzenie zawiera ponadto modyfikacje o charakterze porządkującym przepisy dotyczące przekraczania granicy państwa oraz skorelowanego z tym obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny. Chodzi m.in. o kwestię przekazywania przez Straż Graniczną danych osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie albo izolacji przewoźnikom lotniczym.

 

Regulacja wprowadza ponadto możliwość korzystanie z usług hotelarskich m.in. przez inspektorów dozoru jądrowego w związku z wykonywaniem przez nich zadań służbowych oraz osoby uczestniczące w szkoleniach wymaganych do uzyskania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej lub uprawnień do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego.

 

Możliwość skorzystania z usług hotelarskich otrzymują na mocy rozporządzenia osoby zdające oraz uczestniczące w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu czeladniczego lub egzaminu mistrzowskiego. Uzasadnione jest koniecznością zapewnienia ciągłości realizacji działań związanych z organizacją egzaminów czeladniczych i egzaminów mistrzowskich wobec zbliżającego się terminu zakończenia nauki zawodu uczniów III klas branżowych szkół I stopnia.

 

Rozporządzenie wyłącza z zakazu organizacji zgromadzeń m.in. szkoleń lub egzaminów dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej lub uprawnienia do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

 

Z zakazu organizacji zgromadzeń wyłączone zostają również szkolenia i przeszkolenia związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o bezpieczeństwie morskim. Chodzi min. o umożliwienie morskim jednostkom edukacyjnym prowadzenie szkoleń i przeszkoleń dla marynarzy w okresie pandemii. Także egzaminy czeladnicze i egzaminy mistrzowskie zwolnione będą z zakazu organizacji zgromadzeń.

 

W rozporządzeniu przewidziano ponadto dodanie do katalogu podmiotów, które mogą zostać poddane szczepieniu przeciwko COVID-19, obok członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodników przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, również członków sztabów szkoleniowych polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, członków sztabów szkoleniowych zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych oraz członków Misji Olimpijskiej i Misji Paraolimpijskiej.

 

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. 

 

Ponad 9 mln szczepień

 

W Polsce wykonano dotąd 9 006 539 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 6 699 255 osób. Zaszczepionych drugą dawką oraz jednodawkowym preparatem J&J jest 2 307 284 osób – podano we wtorek na rządowych stronach.

Po szczepieniach odnotowano 6292 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

 

Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.

 

Nowy harmonogram

 

Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił we wtorek nowy harmonogram rejestracji na szczepienia, który przewiduje, że od poniedziałku 26 kwietnia każdego dnia będzie się odbywać rejestracja dwóch roczników. Jak zapowiedział, od 9 maja wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione już e-skierowania.

 

Polscy pacjenci otrzymują obecnie dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19, produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W środę 14 kwietnia trafiła też do Polski pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie