Wirusolog: rozwój pandemii zależy od ruchliwości w czasie majówki
Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział, że po kolejnym wzroście liczby zakażeń koronawirusem nastąpił okres stabilizacji. Jego zdaniem dalszy przebieg pandemii będzie zależał od zachowania Polaków w szczególności podczas majówki.
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 tys. 763 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 616 osób. W ubiegłą sobotę informowano o 24 tys. 856 nowych przypadkach i 749 zmarłych. Z kolei przed dwoma tygodniami odnotowano 28 tys. 73 nowe przypadki zakażenia, a zmarło 571 osób.
"Poniżej 300 zakażeń mamy to za sobą"
Prof. Włodzimierz Gut zapytany o te statystyki powiedział, że "choremu się poprawiło". - Teraz znajdujemy się w momencie, kiedy po kolejnym wzroście jest okres stabilizacji, z którego możemy iść albo w górę albo w dół. W zależności od zachowań ludzi - zaznaczył wirusolog.
Zdaniem eksperta zmniejszenie liczby zachorowań jest efektem zmniejszenia "ruchliwości" obywateli. Jak dodał, nie oczekuje, że spadek zakażeń zapewni możliwość opanowania sytuacji przed zaszczepieniem 2/3 populacji.
Zastrzegł, że jeżeli nowe zachorowania spadną do 1 tys. dziennie, kontrola sytuacji będzie możliwa. - A jeśli spadną do 300, to będzie można powiedzieć, że mamy sprawę za sobą - dodał.
Prof. Gut: "Może być bardzo źle"
Gut podkreślił, że sytuacja epidemiczna w najbliższych tygodniach będzie zależała przede wszystkim od zachowań ludzi. - Zbliża się majówka, zbliżają się imprezy m.in. sportowe. Jeżeli będziemy startowali do tego okresu z obecnego poziomu kilkunastu tysięcy zakażeń, to może być bardzo źle - zaznaczył ekspert medyczny.
ZOBACZ: Angela Merkel zaszczepiła się przeciw COVID-19
Z informacji resortu zdrowia przekazanej w sobotę wynika, że w szpitalach przebywa 32 tys. 73 chorych z COVID-19, czyli o 708 mniej niż w piątek. Do respiratorów podłączono 3 tys. 372 pacjentów - ostatniej doby zwolniło się 53 urządzeń. Tydzień wcześniej, 10 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 34 tys. 167 pacjentów, w tym 3 tys. 373 pod respiratorem.
Dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 45 tys. 918 łóżek i 4 tys. 552 respiratorów.
Czytaj więcej