Pogrzeb księcia Filipa. W Londynie zakończyły się uroczystości
Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe Księcia Filipa. Małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II zmarł w piątek 9 kwietnia w wieku 99 lat. Zostanie pochowany w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor pod Londynem. Oglądaj wydanie specjalne w Polsat News.
Na zamku w Windsorze rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe księcia Filipa, małżonka brytyjskiej królowej Elżbiety II. Jak zapowiedziano, ceremonia ma ukazywać niezachwianą lojalność księcia wobec królowej, długoletnią służbę narodowi i jego odwagę. Trumna z ciałem księcia jest ustawiona na land roverze, który przewiezie ją do kaplicy.
Członkowie rodziny królewskiej są w strojach cywilnych. Taka decyzja została podjęta dla podkreślenia solidarności z ks. Harrym, któremu nie przysługują honorowe tytuły wojskowe, odkąd wycofał się z pełnienia obowiązków właściwych rodzinie monarszej.
View this post on Instagram
Przy wtórze marynarskich gwizdków trumna z ciałem księcia Filipa zajechała przed Kaplicę św. Jerzego w Windsorze, gdzie spoczną zwłoki. Gdyby nie pandemia, w uroczystości wzięłoby udział 800 osób. Ostatnim życzeniem księcia był właśnie kondukt pogrzebowy przewodzony był specjalnie zaadaptowany samochód wojskowy. "Po prostu wciśnij mnie na pakę land rovera" - miał powiedzieć królowej.
Nabożeństwo żałobne w Windsorze
W procesji za trumną szła czwórka dzieci księcia - Karol, Anna, Andrzej i Edward, trójka wnuków - William, Harry i Peter Philips, zięć Timothy Lawrence, kuzyn David Armstrong-Jones, a także członkowie personelu księcia, którzy z racji ograniczeń nie będą uczestniczyć w nabożeństwie. Ci spośród uczestników, którzy nie szli za trumną, pojechali od razu do kaplicy. Oddzielnie od nich - królewskim bentleyem - udała się do kaplicy Elżbieta II, która również weszła do kaplicy innym wejściem.
W pogrzebie nie uczestniczyła żona ks. Harry'ego Meghan Markle. Ogląda pogrzeb księcia Filipa w telewizji w domu w USA, ponieważ ze względu na ciążę lekarze nie pozwolili jej podróżować. Harry w imieniu rodziny złożył przy trumnie dziadka wieniec z dedykacją wypisaną ręcznie przez księżną Meghan.
Trumna została wniesiona do Kaplicy św. Jerzego po minucie ciszy, która obowiązywała w całym kraju. Trumna jest wykonana w całości... z wełny. Było to szczególne życzenie księcia, którego jedną z misji życiowych była troska o środowisko.
Nabożeństwo, które rozpoczęło się kilka minut po godz. 16 polskiego czasu, odprawiał dziekan Windsoru David Conner wraz ze zwierzchnikiem Kościoła Anglii, arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym.
"Z wdzięcznymi sercami pamiętamy o wielu sposobach, jakimi Jego długie życie było dla nas błogosławieństwem. Zostaliśmy zainspirowani Jego niezachwianą lojalnością wobec naszej Królowej, Jego służbą dla Narodu i Wspólnoty Narodów, Jego odwagą, męstwem i wiarą. Nasze życie zostało wzbogacone przez wyzwania, które nam stawiał, zachętę, którą nam dawał, Jego życzliwość, humor i człowieczeństwo" - powiedział rozpoczynając nabożeństwo dziekan Windsoru.
Trumna opuszczona została do grobu w Kaplicy św. Jerzego. W trakcie opuszczania trumny odczytane zostały wszystkie tytuły, jakie przysługiwały ks. Filipowi. W trakcie nabożeństwa, zgodnie z życzeniem księcia, nie było kazania. Bogata była oprawa muzyczna mszy.
Przy trumnie najbliższa rodzina
Plany pogrzebu księcia Filipa, realizowane pod kryptonimem "Operacja Forth Bridge", istniały od wielu lat i przez ten czas były wielokrotnie modyfikowane, również przez niego samego, ale największe zmiany i tak wymusiła epidemia koronawirusa. Nadal jednak pogrzeb w dużej mierze odzwierciedla życzenia zmarłego.
ZOBACZ: Pogrzeb księcia Filipa. Pałac Buckingham opublikował listę gości. Czworo dzieci przy trumnie
Na liście uczestników, o której ostatecznym kształcie decydowała królowa, są oprócz niej samej, czwórka ich dzieci - Karol, Anna, Andrzej i Edward z małżonkami (z wyjątkiem rozwiedzionego Andrzeja) oraz ósemka wnuków, przy czym czwórka z nich - William, Zara Tindall, Beatrycze i Eugenia z własnymi małżonkami. Nie będzie natomiast żadnych prawnuków, gdyż uznano, że są zbyt młodzi.
Krypta w kaplicy św. Jerzego
Pozostałą dziesiątkę uzupełniają dzieci nieżyjącej już siostry królowej, księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones i lady Chatto wraz z mężem, trójka kuzynów królowej - Ryszard, książę Gloucester, Edward, książę Kentu i księżniczka Aleksandra, hrabina Mountbatten, a także trójka niemieckich kuzynów księcia. Obecność tych ostatnich również jest życzeniem księcia, który powiedział, że skoro jego siostry nie mogły być na jego ślubie - z racji tego, że wyszły za niemieckich arystokratów, ich obecność tuż po II wojnie światowej nie byłaby mile widziana - to przynajmniej niech ich potomkowie będą na pogrzebie.
ZOBACZ: Nieznane zdjęcia księcia Filipa. Najstarsze pochodzi sprzed pół wieku
Na koniec uroczystości trumna z ciałem księcia zostanie opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy św. Jerzego. Jednak po śmierci Elżbiety II trumna z ciałem księcia zostanie przeniesiona do kaplicy króla Jerzego VI, w której ona również zostanie pochowana. W znajdującej się też na terenie zamku kapicy spoczywają już ojciec monarchini Jerzy VI, jej matka oraz młodsza siostra, księżniczka Małgorzata.
Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w 9 kwietnia na zamku w Windsorze w wieku 99 lat.
Czytaj więcej