Nowy model opieki nad pacjentami z nowotworem jelita grubego. Znamy szczegóły
Do 5 maja trwa nabór specjalistycznych placówek, które zaczną realizować nowy model kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworem jelita grubego – podało Ministerstwo Zdrowia. Jak dodał resort, trwają prace nad podobnymi zmianami w leczeniu nowotworów płuc, ginekologicznych i urologicznych.
Najważniejsza zmiana – jak podkreśla resort – polega na tym, że leczenie pacjenta będzie koordynowane, począwszy od diagnostyki, przez leczenie, wsparcie psychologiczne, a skończywszy na monitorowaniu stanu po przebytej chorobie nowotworowej.
Kompleksową opieką nad pacjentami zajmą się specjalistyczne placówki. W jednostkach odpowiedzialnych za koordynację procesu diagnostycznego i terapeutycznego zostaną wyznaczeni koordynatorzy, których zadaniem będzie nadzór nad planem diagnostyki i leczenia danego pacjenta.
ZOBACZ: "Dotknęło mnie, że pan kłamie". Poseł opowiedział ministrowi o osobistej tragedii
To do koordynatora będzie należało np. ustalanie terminów wizyt i zabiegów, dzięki czemu pacjent szybciej powinien otrzymać konieczną pomoc.
Nowotwory jelita grubego są jednymi z najczęstszych w Polsce
- W 2019 roku zaczęliśmy wprowadzać skoordynowany model opieki onkologicznej, uruchamiając pierwsze wyspecjalizowane jednostki Breast Cancer Units, czyli placówki, w których pacjentki z rakiem piersi mają zapewnioną diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne. Teraz z takiej kompleksowej opieki będą mogli skorzystać pacjenci z nowotworem jelita grubego, ale to nie koniec – wskazał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Jak dodał, resort pracuje nad opracowaniem modelu kolejnych Cancer Units: dla nowotworów złośliwych płuc, a także nowotworów ginekologicznych i urologicznych.
MZ przypomniało, że nowotwory złośliwe jelita grubego są najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi wśród wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce.
Czytaj więcej