Pracownika zoo ukąsił jadowity wąż. Nie produkuje się surowicy na jego jad
Pracownik zoo w San Diego został ukąszony przez gałęźnicę szorstkołuską, jadowitego węża z rodziny żmijowatych. Mężczyznę natychmiast przewieziono do szpitala. Problem w tym, że nie produkuje się surowicy na jad tego gatunku. Dyrekcja zoo zapewnia, że to niezwykle rzadki przypadek i nie należy się obawiać, że jadowity wąż może wydostać się z terrarium.
Do incydentu doszło w poniedziałek późnym popołudniem, gdy specjalista ds. opieki nad dzikimi zwierzętami doglądał afrykańskiej gałęźnicy szorstkołuskiej (Atheris squamigera), jadowitego węża z rodziny żmijowatych.
"Takie incydenty są bardzo rzadkie"
- Zgodnie z naszymi procedurami, pracownik został natychmiast zabrany do szpitala, a my pozostajemy kontakcie z jego bliskim - przekazał rzecznik ogrodu zoologicznego w San Diego. Nie jest znany stan pracownika ukąszonego przez żmiję.
Przedstawiciel zoo zapewnia, że „chociaż zoo w San Diego opiekuje się wieloma jadowitymi gadami, takie incydenty są bardzo rzadkie, a wąż był cały czas trzymany w warunkach uniemożliwiających ucieczkę.
ZOBACZ: Pyton królewski ukrył się w... hotelowej toalecie
Żmija pochodzi z zachodniej i środkowej części Afryki. Według informacji podawanych przez "National Geographic" jad tego węża może okazać się śmiertelny, a zgon zwykle następuje po kilku dniach.
"Zakłócenie krzepnięcia i przepływu krwi"
Objawy po ukąszeniu przez gada obejmują "poważne uszkodzenie nerek i zakłócenie krzepnięcia i przepływu krwi" oraz "bolesne obrzęki i śmierć tkanek".
Obecnie nie jest produkowana żadna antytoksyna dla tego gatunku żmii, ale stosowane terapie okazały się skuteczne w leczeniu osób przez nią ukąszonych.
ZOBACZ: Żmija ukąsiła 12-latka. Chłopiec trafił do szpitala
Gałęźnica szorstkołuskia występuje w Zachodniej Afryce, a zasiedlane przez nią tereny rozciągają się od Gwinei po Benin. Wyizolowane kolonie można spotkać również w Nigerii, Kamerunie, Gabonie i Gwinei Równikowej.
Żmija jest szybka i agresywna
Dorosłe osobniki osiągają do 70 cm długości. Ciało mają szczupłe, ogon dobrze umięśniony i chwytny. Barwa dorosłych osobników jest zmienna, od jasnozielonej po brązową, często z bladożółtymi plamkami biegnącymi wzdłuż. Brzuch bladozielony, bladożółty czasem niebieskawy. Młode mogą być brązowe lub jasnobrązowe. W ciągu 24 godzin zmieniają kolor na żółto-zielony lub ciemny zielony.
Wąż prowadzi nadrzewny tryb życia. Można go spotkać w gęstych gałęziach, 1-2 metry nad ziemią. Czasem jednak poluje na ziemi. Jest zwinnym wężem, szybkim i dość agresywnym. Gdy poczuje się zagrożony atakuje błyskawicznie.