W tych miejscach będą masowe szczepienia. Lista punktów w największych miastach
19 kwietnia ruszy pierwszy punkt szczepień powszechnych, a razem z nim 16 punktów w ramach pilotażu – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk. Następne punkty, których będzie kilkaset, będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. Rząd planuje zakończyć akcję szczepień w sierpniu.
Rząd opublikował wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych (PSP) tworzonych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Docelowo w każdym powiecie powinny być, co najmniej dwa duże punkty szczepień funkcjonujące, jako Punkty Szczepień Powszechnych.
ZOBACZ: Ilu Polaków chce się zaszczepić? Sondaż IBRiS
Jak wskazano "docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być, co najmniej dwa duże punkty szczepień funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych: jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany "od podstaw" przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ.
Nowe punkty powinny być, co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru)".
W powiatach o największej gęstości punktów szczepień opartych o istniejące placówki medyczne i dużej wydajności wystarczające może być funkcjonowanie tylko jednego PSP.
Lokalizacja punktów masowych szczepień
Pierwszy punkt powszechnych szczepień ruszy w poniedziałek 19 kwietnia. Gdzie dokładnie - tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ pełna lista punktów ma być znana w czwartek.
Poniżej prezentujemy wstępne punkty szczepień w największych miastach.
Warszawa
Z informacji przekazanych przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego wynika, że w stolicy zostaną uruchomione cztery punkty masowych szczepień. Największy miałby działać na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej. Dokładne lokalizacje mają być znane 15 kwietnia.
Kraków
W Krakowie zostaną uruchomione trzy punkty szczepień masowych. Jak podał Urząd Miasta znajdą się one w: Tauron Arenie, w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych przy ul. Wielickiej i w hali sportowej WKS Wawel.
Olsztyn
Punkty szczepień masowych w Olsztynie będą w przychodni przy ul. Dworcowej i w hali sportowej przy ul. Mariańskiej.
Łódź
W Łodzi uruchomionych zostanie sześć takich miejsc, a w każdym wykonywanych będzie od 200 do 1 tys. zabiegów dziennie. Nowe punkty powstaną w: sport Arenie, w hali przy ul. Skorupki oraz w Bionanoparku. Kolejne trzy punkty w Łodzi powstaną w miejscach, gdzie już teraz prowadzone są szczepienia populacyjne – w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i w punkcie przy ul. Lumumby.
Wrocław
Jeden z punktów populacyjnych powstanie w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. We wtorek zakończyła się organizacja punktu szczepień masowych w hali sportowej przy ulicy Lotniczej w Legnicy (dolnośląskie) – poinformował legnicki magistrat. Ostateczną decyzję o jego uruchomieniu podejmie dolnośląski odział NFZ.
Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wlkp. przygotowuje dwa punkty szczepień masowych – w przystani sportów wodnych przy ul. Fabrycznej i w budynku lodowiska Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Słowianka przy ul. Słowiańskiej – poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.
Białystok
Punkty będą się mieściły w hali Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Broniewskiego, w hali Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej i w budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) przy ul. Waszyngtona.
Kielce
Punkty mogą zostać uruchomione w klubie seniora przy al. Legionów 5 i w klubie seniora przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 75. Trzeci punkt typu drive-thru ma powstać na parking Stadionu Miejskiego Suzuki Arena.
Rzeszów
Władze Rzeszowa uruchomią wspólnie z Centrum Medycznym Medyk punkt szczepień masowych w hali Podpromie.
Czytaj więcej