RPO: sąd wstrzymał decyzję prezesa UOKIK ws. przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKIK w sprawie koncentracji – przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press - czytamy na stronie rpo.gov.pl. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press" - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
"Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną. Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów" - poinformował na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną. Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów.
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) April 12, 2021
UOKiK: we wtorek stanowisko ws. postanowienia sądu
"Nasze stanowisko w sprawie postanowienia Sądu dotyczącego decyzji wydającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press przekażemy jutro" - napisał w poniedziałek wieczorem departament komunikacji UOKiK, w odpowiedzi na pytanie PAP dotyczące publikacji, która po południu ukazała się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Biuro RPO: sąd wstrzymał decyzję prezesa UOKIK
Jak podano w poniedziałek po południu na stronie Rzecznika, informację o takim rozstrzygnięciu sądu Rzecznik Praw Obywatelskich uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak podkreślono w komunikacie - zgodnie z uzyskana przez RPO informacją - "8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press". "Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - przekazało jednocześnie Biuro Rzecznika.
ZOBACZ: Prof. Dudek: repolonizacja mediów w wykonaniu PiS to ich nacjonalizacja
5 marca br. informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.
Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Dodatkowo - w oddzielnym wniosku - chciał też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia odwołania.
Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację. Dlatego obecnie Rzecznik oczekuje na przekazanie przez prezesa Urzędu odwołania do sądu.
Natomiast związany z odwołaniem wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym także zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press, wysyła się już bezpośrednio do sądu. W połowie marca informowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO.
Jak przekazywało Biuro Rzecznika, wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji uzasadniony był tym, że "spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji".
W odpowiedzi na ten wniosek PKN Orlen wskazywał m.in., że "wstrzymanie wykonalności rozstrzygnięć prezesa UOKiK (...) może dotyczyć tylko i wyłącznie decyzji wykonalnych przed ich uprawomocnieniem". "Taka wykonalność może wynikać albo z faktu nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, albo z przepisu ustawy. Regułą jest jednak to, że decyzje prezesa UOKiK stają się wykonalne dopiero po wyczerpaniu sądowego trybu odwoławczego" - pisano w stanowisku Orlenu dla sądu.
Tymczasem - jak dodawał w tym stanowisku PKN Orlen - decyzja prezesa UOKiK nie była opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności i ulegała realizacji z chwilą jej wydania. "Także ewentualne wstrzymanie wykonalności takiej decyzji byłoby konstrukcyjnie wadliwe i niedopuszczalne (...). Nadal zgłaszający przedsiębiorca byłby władny do sfinalizowania zgłaszanej transakcji" - oceniono.
Dlatego Orlen wnosił do sądu - w odpowiedzi na wniosek Rzecznika - o odrzucenie tego wniosku RPO, jako niedopuszczalnego lub ewentualnie jego oddalenie.
ZOBACZ: Obajtek: wywiad b. prezesa PKN Orlen zawiera kłamstwa
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego br. zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. "W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji" - przekazywał wtedy UOKiK.
Biuro prasowe UOKiK oświadczało 6 marca, że z zaskoczeniem przyjęło działanie RPO związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen. "Decyzja została wydała rzetelnie" - zapewnił prezes Chróstny.
Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. Z kolei 14 grudnia ub.r. RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę tej koncentracji.
Czytaj więcej