Polska uczelnia uruchamia sztuczny przewód pokarmowy. Posłuży do badań nad odżywianiem ludzi

Technologie
Sztuczny przewód pokarmowy posłuży do badań nad działaniem układu pokarmowego człowieka.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą uczelnią w Polsce, która posiada dynamiczny model przewodu pokarmowego. Aparatura pozwalająca na wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach będzie wykorzystywana do prac badawczych w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka.

Model SHIME2 umożliwia badania mikrobioty jelitowej, czyli bakterii zasiedlających układ pokarmowy zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób starszych.

 

-  Technologia ta jest rozwijana od 1993 roku na Uniwersytecie w Gandawie. Obecnie wytwarza te systemy belgijskie konsorcjum firmy ProDigest i uniwersytetu w Belgii - powiedział polsatnews.pl Michał Oczkowski, adiunkt w Zakładzie Fizjologii Żywienia (Katedra Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW).

 

ZOBACZ: Belgijscy naukowcy opracowują "inteligentny opatrunek". Ma pomóc w sytuacjach kryzysowych

 

Sztuczny przewód pokarmowy wykorzystywany będzie do wykonywania szerokiego spektrum doświadczeń w zakresie m.in. metabolizmu składników diet, ich wpływu na bakterie jelitowe oraz badań dotyczących żywności probiotycznej.

Pierwsi w Polsce

SGGW jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, który dysponuje unikatową i kompletną technologią dynamicznego modelu przewodu pokarmowego. System został sfinansowany w ramach projektu "Centrum Żywności i Żywienia - modernizacja kampusu SGGW w celu stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego Żywności i Żywienia (CŻiŻ)" realizowanego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

ZOBACZ: Brak tlenu zakończy życie na Ziemi. Naukowcy obliczyli, kiedy się to stanie

 

- Jest to nowe urządzenie. Uczymy się tego systemu. Doświadczenia, które będzie można przeprowadzić dzięki niemu będą dopiero planowane - przekazał dr inż. Michał Oczkowski.

 

Aparatura pozwala wiernie naśladować i monitorować procesy zachodzące w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach. Urządzenie to będzie wykorzystywane do prac badawczych w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.

Pozwoli na dokładne badania

- System symuluje warunki, jakie panują w przewodzie pokarmowym w sposób możliwie najbardziej podobny do panujących w warunkach fizjologicznych. Można w nim symulować procesy panujące w żołądku, jelicie cienkim i grubym - powiedział adiunkt. – Motoryka przewodu pokarmowego symulowana jest poprzez działanie różnego rodzaju pomp i ruch treści pokarmowej w reaktorach - dodał naukowiec.

 
 

Wyjaśnił, że w dużym uproszczeniu urządzenie będzie pozwalać na zbadanie, w jaki sposób działa mikrobiota przewodu pokarmowego, czyli bakterie jelitowe, na metabolizm danego składnika lub ustalenie, jakim modyfikacjom podlega dany składnik w przewodzie pokarmowym.

 

W tym celu naukowcy będą mogli kontrolować m.in. odczyn, temperaturę i skład flory bakteryjnej, a próbki pobrane z systemu - dokładnie analizować. Zdaniem dra Oczkowskiego system pozwoli m.in. na sprawdzenie, jak np. dieta, produkty czy składniki pokarmowe wpływają na mikrobiom (bakterie) przewodu pokarmowego.

hlk/bas / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie