Latanie w czasie pandemii. Trwają testy robota dezynfekującego światłem UV
Specjalnego robota do dezynfekcji kabin samolotów testuje jedna ze szwajcarskich linii lotniczych. Urządzenie używa do tego celu światła UV. To jeden z pomysłów, który ma przywrócić zaufanie pasażerów do tej formy transportu oraz zapewnić poczucie bezpieczeństwa.
Autorzy rozwiązania, start-up UVeya, uważa, że testowane rozwiązanie pomoże zmniejszyć obawy ludzi przed korzystaniem z samolotów w czasie pandemii.
- To sprawdzona technologia, używana od ponad 50 lat w szpitalach i laboratoriach, jest bardzo wydajna - oceniał w środę Jodoc Elmiger, jeden z współzałożycieli start-upu. Dodał także, że te technologia "nie pozostawia żadnych śladów".
Testy w samolotach
Dotychczas powstały trzy prototypy, które są testowane na pokładach samolotów. Jeden z nich trafił do Zurychu, gdzie jego działanie sprawdzane jest w samolotach linii Helvetic. Ruch na zuryskim porcie spadł w wyniku pandemii o 75 proc.
Konstrukcja urządzenia umożliwia mu poruszanie się pomiędzy rzędami foteli. Na ramionach kształcie krzyża zamontowano lampy emitujące światło UV. Jeden taki robot jest w stanie zdezynfekować pokład mający dwa rzędy siedzeń w 13 minut.
ZOBACZ: Branża turystyczna w kryzysie. "Ożywienie dopiero w 2024 roku"
Współpracująca ze start-upem firma Dnata, zajmująca się usługi dla branży lotniczej, liczy na pomyślność rozwiązania. - Szukaliśmy trwałego i przyjaznego dla środowiska rozwiązania, które jednocześnie pozwoliłoby sprostać tym wymaganiom - powiedział Lukas Gyger, dyrektor operacyjny Dnata w Szwajcarii.
- Jeśli nasi pasażerowie, nasza załoga wie, że nasze samoloty są bezpieczne i nie ma w nich wirusów ani bakterii, to może pozwolić im częściej korzystać - powiedział Mehdi Guenin, rzecznik Helvetic.
Czytaj więcej