Komisja ds. pedofilii zwróciła się do biskupów. Liczą na "dobrą wolę współpracy"
W 42 pismach do biskupów Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się o przesłanie akt i informacji o procesach dotyczących molestowania dzieci. Komisja chce ocenić skalę nadużyć seksualnych wobec małoletnich - wynika z informacji przekazanej przez ten urząd.
Jak poinformowano we wtorek w komunikacie na stronie komisji, zwrócono się do biskupów z prośbą o informacje i przesłanie akt ws. procesów karno-administracyjnych w diecezjach, archidiecezjach i Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, obejmując przy tym okres od 1 stycznia 2000 r.
ZOBACZ: Komisja ds. pedofilii: Rzecznik Praw Dziecka odmówił współpracy z nami
Komisja powołała się m.in. na decyzję Stolicy Apostolskiej o zniesieniu tzw. tajemnicy papieskiej w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych.
"Podobnie jak w przypadku analizowanych obecnie akt z ponad 2,5 tys. postępowań sądów państwowych i prokuratur, dane posłużą ocenie skali nadużyć seksualnych wobec dzieci poniżej lat 15 w Polsce" - wskazała komisja.
"Liczy na dobrą wolę współpracy"
W komunikacie zwrócono uwagę, że ustawa o komisji ds. pedofilii nie zobowiązuje podmiotów innych niż sądy i prokuratury do udostępniania akt.
"Komisja liczy na dobrą wolę współpracy wszystkich instytucji i organizacji dla zwiększenia ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi" - podkreślono.
ZOBACZ: Pedofilia w Legionie Chrystusa. Opublikowano raport
Z kolei w lutym br. komisja ds. pedofilii zwróciła się do sądów biskupich o udostępnienie informacji o procesach kanonicznych wobec duchownych ws. molestowania dzieci.
Komisja powoływała się wtedy także na decyzję Watykanu o zniesieniu tajemnicy papieskiej. Prośba komisji dotyczyła okresu od stycznia 2000 r.
Głódź i Janiak ukarani
W poniedziałek poinformowano, że abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.
Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.
Czytaj więcej