Francuska policja aresztowała troje Polaków. Należeli do szajki złodziei klocków Lego

Świat
Francuska policja aresztowała troje Polaków. Należeli do szajki złodziei klocków Lego
Rob Young / CC-by-SA 2.0 / Commons
Do szajki złodziei kolekcjonerskiego Lego przyjechała prawdziwa policja

- Przyjeżdżali do Francji, meldowali się w hotelu w okolicach Paryża, napadali na sklepy z zabawkami i wracali do Polski sprzedawać łupy – opowiada oficer francuskiej policji, która prowadzi śledztwo w sprawie międzynarodowego gangu złodziei klocków Lego. Przesłuchiwani Polacy przyznali się do udziału grupie dokonującej kradzieży na zlecenie.

Żandarmi aresztowali trzy osoby – kobietę i dwóch mężczyzn – podczas czerwcowej kradzieży w Yvelines na przedmieściach Paryża.

Polscy złodzieje Lego we Francji

Szajka złodziei była wcześniej we Francji w listopadzie 2019 roku i w lutym roku 2020.

 

Kradzieże klocków Lego wyglądają na międzynarodowy proceder. Informacje o podobnych przypadkach docierają ze Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie się nasiliły. W 2005 roku w amerykańskim San Diego Policja zatrzymała grupę kobiet, przy których znaleziono klocki o wartości 200 tys. euro.

 

ZOBACZ: Klocki z trzciny cukrowej? Lego chce odejść od plastiku

 

- Społeczność miłośników klocków to nie tylko dzieci – powiedział gazecie "Le Parisien" jeden z detektywów. – Wielu dorosłych także bawi się klockami, wymieniają się nimi w internecie. Otrzymujemy też zgłoszenia o kradzieży klocków na skutek włamań do domów - dodał.

 

Francuska policja wydała ostrzeżenie dla kolekcjonerów o tym, że międzynarodowy handel pożądanymi zestawami Lego pełen jest przedmiotów pochodzących z kradzieży.

"Doskonały produkt kolekcjonerski"

- Inwestowanie w te zabawki to nic nowego, ale w pandemii ten rynek znacznie zwiększył wartość – zapewnia Gerben van Ijken, doradca zajmujący się inwestycjami w kolekcjonerskie zestawy Lego, cytowany przez "The Guardian". – Często sprzedajemy tysiące takich zestawów tygodniowo. Ludzie mają więcej czasu w domu z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się - dodaje.

 

Jak wyjaśnia, klocki Lego to produkt doskonale nadający się na kolekcjonerski. Nie tylko są to zabawki klasy premium i są atrakcyjne dla wielu dorosłych. Chodzi także o to, że firma wycofuje z produkcji zestawy po około dwóch latach, więc nieuniknione jest powstanie wtórnego rynku zabawek.

 

ZOBACZ: Rusztowanie inspirowane klockami LEGO przyniesie przełom w leczeniu złamań

 

Jako przykład Van Ijken wskazuje zestaw Kawiarnia na rogu (nr katalogowy 10182). W chwili wypuszczenia w 2007 roku kosztował on 150 euro. Jego obecna międzynarodowa cena (jeśli będzie zapakowany w oryginalne pudełko) wynosi ok. 2,5 tys. funtów.

 

Kopię tego zestawu, opisaną jako "Klocki Fit, nie LxG-0, w 100 prov. dopasowane i kompatybilne z LxG-0", można kupić w polskim serwisie aukcyjnym za 359 zł, z wysyłką z Chin.

pdb/bas/ "The Guardian" / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie