Sprawa Polaków na Białorusi. Prezydent spotkał się z szefami służb specjalnych
Prezydent Andrzej Duda poprosił sekretarz generalną OBWE Helgę Schmid o wniesienie na agendę sprawy Polaków zatrzymywanych na Białorusi - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. W czwartek o godz. 16 prezydent spotka się w BBN z szefami służb specjalnych,
W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.
Podczas briefingu przed Pałacem Prezydenckim Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Zbigniewem Rauem, a także z polską placówką dyplomatyczną i konsularną. - Sytuacja jest bardzo trudna. Sytuacja, z którą się spotykamy na Białorusi jest absolutnie nieakceptowalna - oświadczył.
- Pan prezydent dosłownie przed kilkudziesięcioma minutami rozmawiał z sekretarz generalną OBWE panią Helgą Schmid i poprosił panią Helgę Schmid o to, żeby ta sprawa została jak najszybciej wniesiona na agendę OBWE - przekazał Spychalski.
- Pan prezydent oczywiście przedstawił nasze stanowisko, sytuację mniejszości polskiej na Białorusi. Pan prezydent precyzyjnie poinformował także, jaka jest sytuacja mniejszości białoruskiej w Polsce, która jest oczywiście bardzo dobra - dodał minister.
Poinformował także o apelu do prezydencji szwedzkiej, aby wsparła ten temat.
Spychalski dodał, że Andrzej Duda będzie o tej sprawie rozmawiał także z prezydent Estonii. Jak tłumaczył kraj ten jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, stąd ta rozmowa i prośba, ażeby za pośrednictwem Estonii ta sprawa została także wniesiona na posiedzenie RB ONZ.
Prezydent rozmawia z szefami służb specjalnych
- O godz. 16 pan prezydent w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotka się z szefami służb specjalnych. Będzie ta sprawa także jeszcze wnikliwie omówiona i przedstawiona przez szefów tych służb - mówił Spychalski podczas briefingu prasowego.
Dodał, że prezydent Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego - i do takiego spotkania dojdzie w najbliższych kilku dniach - szefów Związku Białorusinów w Polsce. Jak przekazał, spotkanie ma na celu pokazanie przede wszystkim "jak te rozmowy i te relacje mogą być zbudowane na dobrych fundamentach".
ZOBACZ: Wiceszef MSZ o aresztowaniu Polaków na Białorusi: istnieje możliwość rozszerzenia sankcji
Zapewnił jednocześnie, że Kancelaria Prezydenta będzie informować na bieżąco o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez głowę państwa w tej sprawie.
Minister @spychalski_b: O godz. 16.00 Prezydent @AndrzejDuda spotka się w @BBN_PL z szefami służb specjalnych, aby wnikliwie omówić sprawę zatrzymań na Białorusi.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 25, 2021
Zapewnił jednocześnie, że Kancelaria Prezydenta będzie informować na bieżąco o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez głowę państwa w tej sprawie.
Spychalski zapowiedział ponadto, że w czwartek na fasadzie Pałacu Prezydenckiego zostanie wyświetlona specjalna iluminacja wspierającą Polaków mieszkających na Białorusi.
Komisja Europejska żąda uwolnienia Polaków
W czwartek, tuż po godzinie 13, rozpoczął się dwudniowy wideoszczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Przed jego rozpoczęciem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podniesie na spotkaniu temat walki reżimu w Mińsku z Polakami.
Stanowisko ws. Polaków na Białorusi przekazała Komisja Europejska. "Obserwujemy dalszą eskalację represji wobec narodu białoruskiego, w tym zaaranżowane kampanie prześladowań obrońców praw człowieka, opozycji i dziennikarzy. Polityk i dziennikarz, Ihar Barysau, był ostatnio celem ataków. Wzywamy białoruskie władze do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Niedawny wyrok skazujący Andżelikę Borys i aresztowanie Andrzeja Poczobuta to wyraźny znak, że mniejszość polska jest najnowszym celem tej polityki" - podkreśliła KE.
"Oczekujemy, że Białoruś dotrzyma swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony mniejszości narodowych oraz poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego uwolnienia pani Borys i pana Poczobuta" - poinformowała Komisja.
"Eskalacja represji na Białorusi"
Oświadczenie w sprawie prześladowaniu Polaków wydał też szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
"Jesteśmy świadkami dalszej eskalacji represji wobec narodu białoruskiego, w tym zorganizowanych kampanii prześladowań obrońców praw człowieka, dziennikarzy i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Ostatnie wydarzenia pokazały, że najnowszym celem tej polityki jest Związek Polaków na Białorusi" - czytamy w wydanym oświadczeniu szefa unijnej dyplomacji.
ZOBACZ: Białoruś. Andżelika Borys trafi na 15 dni do aresztu
Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zaapelowało do instytucji unijnych o zdecydowane działania na rzecz demokratycznej Białorusi po aresztowaniu w tym kraju Poczobuta i Borys. Sprawa eskalacji sytuacji na Białorusi i stosowanych represji była też poruszana przez polskiego ambasadora przy UE Andrzeja Sadosia na spotkaniach z ambasadorami innych krajów członkowskich oraz z przedstawicielami instytucji unijnych.
ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji.
Czytaj więcej