Nie było wolnej karetki. 87-latka zmarła

Polska
Nie było wolnej karetki. 87-latka zmarła
OSP Szczyrk
Strażacy z OSP starali się uratować życie 87-letniej kobiety

87-latka ze Szczyrku miała problemy ze zdrowiem. W regionie nie było jednak żadnej wolnej karetki. Na pomoc seniorce ruszyli więc strażacy z OSP. Niestety, ich wysiłki nie przyniosły rezultatu. Kobieta zmarła.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek. U 87-letniej mieszkanki Szczyrku doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Do kobiety wezwano pogotowie. Niestety okazało się, że w regionie nie ma ani jednej wolnej karetki. 

 

Resuscytacja nie przyniosła skutku

 

Na pomoc kobiecie ruszyli więc strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. "Po przybyciu na miejsce, ratownicy z naszej jednostki przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej" - poinformowali strażacy w mediach społecznościowych. 

 

ZOBACZ: Trzecia fala w Polsce. Szpitale na granicy wytrzymałości

 

Niestety, mimo prowadzonej przez około 40 minut resuscytacji, życia 87-latki nie udało się uratować.

 

Gdy na miejsce w końcu dojechała karetka pogotowia, lekarz stwierdził zgon kobiety.  

 

 

Problemy służby zdrowia

 

Historia ze Szczyrku pokazuje dramatyczną sytuację w służbie zdrowia. Jak informowaliśmy w poniedziałek, z powodu pandemii koronawirusa, w wielu regionach Polski brakuje karetek. Do pilnych przypadków wysyłani są strażacy, a nawet Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

 

Tylko w ubiegłym tygodniu strażacy zastępowali zespoły ratownictwa medycznego blisko 200 razy. To kilkukrotnie więcej, niż przed epidemią. 

 

ZOBACZ: Śmierć na parkingu. W mieście nie było żadnej wolnej karetki

 

- W ubiegłym tygodniu (15-21 marca) Państwowa Straż Pożarna prowadziła działania w 199 izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego - przekazał w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik komendanta głównego PSP mł. bryg. mgr Krzysztof Batorski. Tydzień wcześniej (8-14 marca) strażacy zastępowali pogotowie 136 razy. 

Dla porównania: w trakcie drugiej, jesiennej fali koronawirusa, w ostatnich dwóch tygodniach października 2020 roku strażacy mieli 237 takich wyjazdów, czyli czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

 

Jak wyjaśnia Krzysztof Batorski, strażacy udzielają pierwszej pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Nigdy nie transportują pacjenta do szpitala.

dk/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie