Projekt ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej. "Opiera się na kłamstwie, strachu, homofobii"
KO, Lewica oraz Polska 2050 chcą odrzucenia projektu wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Dalszych prac nad nim chce PiS, za wypowiedzeniem konwencji jest Konfederacja. Koalicja Polska daje swym posłom "wolną rękę". Sejm debatował nad obywatelskim projektem "Tak dla rodziny, nie dla gender".
W środę wieczorem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego projektu, który został złożony w końcu zeszłego roku. W przygotowanie projektu zaangażowane były - Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris. Projekt ustawy zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.
Dzisiejsza sejmowa debata o wypowiedzeniu #KonwencjaStambulska pokazała, że przy braku argumentów lewicy pozostaje tylko uciekanie się do dezinformacji.
— Tymoteusz Zych (@TymoteuszZych) March 17, 2021
W imieniu komitetu obywatelskiego wszystkie te manipulacje wypunktowała merytorycznie @KDPawlowska.https://t.co/vatv7nIZOc
Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.
ZOBACZ: TSUE: Rada może poczekać z decyzją o przystąpieniu do konwencji stambulskiej
- Wartością dodaną konwencji stambulskiej nie jest żaden przepis dotyczący ochrony osób słabych przed przemocą. Ani wprowadzenie tej konwencji, ani jej wypowiedzenie nie zmieni żadnego przepisu Kodeksu karnego (...). Wypowiedzenie tej konwencji chroni nas jedynie przed tym, co ona tak naprawdę wnosi (...), przed ideologią gender - mówił Marek Jurek przedstawiając projekt. Jak dodał, chce aby przyjęciu tej ustawy towarzyszyło jednocześnie zawarcie "narodowego porozumienia antyprzemocowego".
Violetta Porowska (PiS) w imieniu swego klubu opowiedziała się za skierowaniem projektu do sejmowej komisji. Wskazywała, że polskie przepisy spełniają już obecnie standardy wymagane przy zwalczaniu przemocy.
"To przede wszystkim inicjatywa fanatyków z Ordo Iuris"
Zdecydowanie za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu odpowiedziały się kluby KO i Lewicy oraz koło Polska 2050. - Ten projekt opiera się na kłamstwie, strachu, homofobii, dyskryminacji i nierówności - mówiła Monika Rosa (KO).
Dziś w sejmie projekt wypowiedzenia #KonwencjaStambulska. Ten projekt opiera się na kłamstwie, na strachu przed upadkiem patriarchatu, na homofobii #KonwencjaAntyprzemocowa pic.twitter.com/N1ulxF505v
— Monika Rosa (@moanrosa) March 17, 2021
Wanda Nowicka (Lewica) zaznaczyła, że "wszyscy wiemy, iż projekt tak naprawdę nie jest inicjatywą obywatelską". - To przede wszystkim inicjatywa fanatyków z Ordo Iuris inspirowana przez polityków Zjednoczonej Prawicy - oceniła. - Czy państwo w ogóle wiecie, co to znaczy gender? - pytała zwolenników projektu.
💬 Tradycyjna polska rodzina, zdaniem fanatyków z #OrdoIuris, to taka, w której kobieta i dzieci są bite, nie mają dokąd uciec przed prześladowcą. pic.twitter.com/c2EgrAywdG
— Wanda Nowicka (@WandaNowicka) March 17, 2021
ZOBACZ: Protest Strajku Kobiet przed Sejmem. Chodzi o tzw. konwencję stambulską
- Projekt oparty na tak absurdalnych przesłankach został jednak skierowany do pierwszego czytania. Uważamy, że projekt ten uwłacza powadze Wysokiej Izby - zaznaczyła zaś Hanna Gill-Piątek (Polska 2050).
Żenujący atak na polskie kobiety, sygnowany przez Ordo Iuris. @PL_2050 oczywiście odrzuca projekt "Tak dla rodziny, nie dla gender", sankcjonujący przemoc i cierpienie. @hennigkloska @joannamucha @tzimoch @szymon_holownia pic.twitter.com/4wlZaJCz3M
— Hanna Gill-Piątek (@HannaGillPiatek) March 17, 2021
Bożena Żelazowska z Koalicji Polskiej zapowiedziała zaś, że "żadne skrajności nie powinny mieć miejsca". - Jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe w klubie jest dowolność w głosowaniu. Tak też będzie w głosowaniu nad tą ustawą - przekazała.
Konfederacja: zachęcamy posłów do odwagi, by wypowiedzieć konwencję
- Lewica to jest jednak stan umysłu i to mocno patologicznego. Konwencja stambulska w żaden realny sposób nie rozwiązuje problemów, które porusza - odpowiadał opozycji Michał Urbaniak (Konfederacja). Jak mówił "zachęcamy posłów do odwagi, by wypowiedzieć konwencję stambulską, zająć się konwencją o prawach rodziny i pokazać światu nową jakość".
"Lewica dała pokaz demagogii. Teraz czekamy na głosowanie!" - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Bosak.
W Sejmie po około 2 godz. skończyła się debata nad obywatelskim projektem wypowiedzenia konwencji stambulskiej. W imieniu inicjatywy głos zabrali @KDPawlowska i @marekjurek, od nas @JkmMikke @urbaniak_michal i @SosnierzTv. Lewica dała pokaz demagogii. Teraz czekamy na głosowanie!
— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) March 17, 2021
Projekt trafi do komisji?
Zgodnie z obywatelskim projektem ustawy ponadto miałby zostać powołany zespół do opracowania konwencji o prawach rodziny. Jego kadencja trwałaby trzy lata, zaś w jego skład mieliby wejść przedstawiciele resortów spraw zagranicznych, sprawiedliwości, rodziny, a także m.in. reprezentanci organizacji pozarządowych i kościołów.
W związku ze zgłoszonymi w debacie wnioskami Sejm w głosowaniach - zapewne 30 marca - rozstrzygnie, czy projekt trafi do dalszych prac w komisji.
W lipcu ub.r. minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Do wypowiedzenia tego dokumentu wzywali też inni politycy Solidarnej Polski.
Jeszcze latem ub.r. premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Według premiera dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.
"Polski rząd stoi na stanowisku, że chcemy i będziemy tworzyć prawo, które będzie chroniło polskie kobiety przed przemocą" - zapewniła podczas środowej debaty w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt