Paszporty szczepionkowe. KE przedstawiła projekt
Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Jest on też określany mianem paszportu szczepionkowego. W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii Covid-19.
Jak poinformowała KE, Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiała po Covid-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 17 marca
KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w technicznym wdrażaniu certyfikatów.
Gdzie certyfikat będzie ważny?
Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Minister zdrowia: musimy być gotowi na kilka trudnych tygodni
Ma być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również wydawany obywatelom krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich.
Propozycja KE będzie musiała zostać przyjęta przez Radę i europarlament. KE liczy na szybką ścieżkę legislacyjną.
"Możemy osiągnąć nasz cel"
"Wiemy, że możemy osiągnąć nasz cel pełnego zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji do końca lata" - oznajmiła von der Leyen, przedstawiając stan dotychczasowych i zaplanowanych dostaw szczepionek.
ZOBACZ: Problemy z zakwalifikowaniem się na test na Covid-19. "Formularz nie działa prawidłowo"
Z danych zaprezentowanych przez przewodniczącą KE wynika, że w pierwszym kwartale (czyli do końca marca) do krajów członkowskich trafi w sumie nieco ponad 100 mln dawek. Z tego 66 mln dawek to preparat BioNTech-Pfizer, 10 mln - Moderny i 30 mln - AstraZeneki. "O ile firma ta dotrzyma zobowiązań" - zastrzegła Ursula von der Leyen, przypominając, że pierwotne zobowiązanie AstraZeneki wynosiło 90 mln dawek w pierwszym kwartale.
"Wiemy, że w drugim kwartale dostawy wzrosną" - zapewniała przewodnicząca Komisji.
BioNTech-Pfizer w drugim kwartale br. ma dostarczyć - 200 mln dawek. Johnson&Johnson - 55 mln. Moderna - 35 mln. Według obecnych prognoz AstraZeneca dostarczy 70 mln dawek.
Ograniczenia w eksporcie szczepionek?
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę w Brukseli, że UE może zdecydować o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie szczepionek do krajów spoza Unii. Jak mówiła, w tej sprawie niezbędne jest szanowanie zasady wzajemności.
Dodała, że KE będzie bardzo dokładnie obserwować sytuację dotyczącą dostaw szczepionek w II kwartale tego roku.
ZOBACZ: Stany Zjednoczone. Moderna rozpoczęła testy szczepionki na dzieciach
11 marca Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu do końca czerwca mechanizmu autoryzacji eksportu szczepionek przeciwko Covid-19. Powodem są ciągłe opóźnienia w dostawach szczepionek do państw unijnych.
Głównym kierunkiem eksportu szczepionek z UE jest Wielka Brytania.