Kobieta ze zdjęcia to córka polskiego pułkownika. Zagadka IPN rozwiązana
"Wspólnymi siłami wielu poszukiwaczy udało się to ustalić. Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. Na zdjęciu ma 20 lat" - napisał na Twitterze dziennikarz Jan Pawlicki. Odniósł się do fotografii opublikowanej przez IPN. Instytucja poprosiła o pomoc w ustaleniu tożsamości kobiety.
"Poszukiwana ze zdjęcia… Kim jesteś" - tak rozpoczęto niedzielny wpis w mediach społecznościowych IPN. Instytucja poprosiła o pomoc w zidentyfikowaniu kobiety ze zdjęcia wykonanego ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Dziewczyna miała na sobie mundur polskiej armii.
ZOBACZ: IPN szuka kobiety ze zdjęcia sprzed 70 lat. "Prosimy o pomoc"
W rozwikłaniu zagadki pomogli internauci. Dziennikarz Jan Pawlicki umieścił na Twitterze wycinki m.in. z "Dziennika Polskiego". Okazuje się, że osoba z fotografii opublikowanej przez IPN to Maria Barr - zdjęcie wykonano, kiedy miała około 20 lat. W gazecie opublikowano rozmowę z nią.
Kim jest ta dziewczyna? Wspólnymi siłami wielu poszukiwaczy udało się to ustalić. Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. Na zdjęciu ma 20 lat. Odbiera odznaczenie dla swojego poległego męża z rąk króla Jerzego VI @ipngovpl pic.twitter.com/Xw0M1oX55r
— Jan Pawlicki 🇵🇱 (@Jan_Pawlicki) March 16, 2021
"Męża poznałam na statku"
Córka polskiego pułkownika - w dniu, w którym wykonano zdjęcie - odbierała odznaczenie DFC (Krzyż Wybitnej Służby Lotniczej - red.) z rąk króla Jerzego VI dla swojego poległego męża, brytyjskiego pilota polskiego pochodzenia - Philippa Barra. Uroczystość odbyła się 8 czerwca 1943 roku. Pudełko trzymane przez kobietę w dłoniach zawiera właśnie ten order.
[Pamiętaj, by sprawdzić wpis wczorajszy - na pewno go nie widzieliście] ''Ta Dziewczyna'' Dzisiaj trochę nietypowo,...
Opublikowany przez II wojna światowa w kolorze Poniedziałek, 15 marca 2021
Barr urodziła się w Grodnie. Lata dziecięce spędziła na Kresach, a do szkół uczęszczała w Wilnie.
"Wojna przerwała mi studia i dopiero tu w Szkocji zdałam maturę w 1941 roku, tuż przed moim ślubem. Męża poznałam na polskim statku Sobieski, po upadku Francji w czasie ewakuacji z St. Jean de Luz. Był on lotnikiem. W czasie walk powietrznych został zestrzelony nad Francją. Był ciężko ranny. Wraz z 4 innymi lotnikami angielskimi znalazł się na polskim statku, pod opieką polskich lotników, jak również polskich rodzin. Z tej to podróży datuje się moje poznanie z mężem" - opowiadała.
"Mam ciągłą nadzieję, że on wróci"
Maria zaręczyła się po przybyciu do Anglii, a w 1941 roku wzięła ślub w Glasgow. Ona miała wówczas 20 lat, a jej mąż major 25.
"Szczęście nasze nie trwało długo. W listopadzie 1942 dostałam wiadomość, że mój mąż nie powrócił z zadania. Nie chciałam w to wierzyć, jak nawet i dzisiaj w to nie wierzę. Mam ciągłą nadzieję, że on wróci, że żyje" - mówiła Maria Barr.
ZOBACZ: 27-latka z USA nie jest zaginioną przed laty Moniką Bielawską. Wykluczyły to testy DNA
Jak zaznaczyła, małżonek był z pochodzenia Polakiem, a jego pradziadek nazywał się Barciński. Rodzina pochodziła prawdopodobnie z dawnej Ziemi Krakowskiej. Dla łatwiejszej wymowy zmieniła nazwisko na Barr.
W czasie, gdy ukazał się wywiad, Maria była zatrudniona w Polskim Czerwonym Krzyżu w Edynburgu. "Praca ta daje mi zapomnienie po stracie męża, lecz jeszcze ciągle wierzę, że mąż mój wróci, że pozna Polskę, z której się wywodzi" - podkreślała.
Wyszła za mąż powtórnie?
Informacje o tożsamości kobiety potwierdza również wydana w Nowym Jorku gazeta "The Polish Review". W numerze z 13 września 1943 roku również widnieją jej zdjęcie oraz notka o odznaczeniu DFC pośmiertnie nadanym mężowi.
W internecie pojawiały się różne tropy, różne pomysły, różne nazwiska i po ich sprawdzeniu i dzięki tym sugestiom wielu...
Opublikowany przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Poniedziałek, 15 marca 2021
IPN dziękuje
We wtorek IPN zamieścił komunikat, w którym podziękował internautom za zaangażowanie w sprawę.
"Bardzo cieszymy się, że udało Wam się dojść do tak ważnych materiałów archiwalnych, które jasno wskazują personalia naszej nieznanej bohaterki. W związku z tym - przynajmniej na tę chwilę - możemy uznać, że sprawa zakończyła się z wynikiem pozytywnym. Naturalnie będziemy weryfikować kolejne informacje" - napisano.
Maria Barr - to ona jest na naszej fotografii❓ Nasi odbiorcy, czytelnicy i inni internauci zamieścili w mediach...
Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Wtorek, 16 marca 2021