Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Bezdomni będą w grupie priorytetowej
Osoby bezdomne i mieszkające na ulicach zostały dołączone do jednej z obecnych grup priorytetowych do szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii - ogłosił w czwartek brytyjski rząd.
Rząd przychylił się do rekomendacji Wspólnej Komisji ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), która argumentowała, że osoby bezdomne i mieszkające na ulicach są bardziej narażone na ryzyko zakażenia koronawirusem. Ponadto JCVI zwróciła uwagę, że w efekcie obecnych restrykcji wiele osób nie mających stałego miejsca zamieszkania przebywa w miejscach tymczasowego zakwaterowania, a dzięki temu łatwiej dotrzeć do nich ze szczepieniami niż w normalnych okolicznościach.
ZOBACZ: Brytyjskie media: polscy imigranci niechętnie się szczepią przeciw Covid-19
"To bardzo ważne, aby w tym narodowym wysiłku nikt nie został pozostawiony samemu. Wiemy, że istnieje zwiększone ryzyko dla tych, którzy śpią na ulicy i dziś zaakceptowałem radę niezależnych ekspertów z JCVI, aby nadać priorytet osobom doświadczającym bezdomności lub spania na ulicy w celu zaszczepienia ich wraz z grupą priorytetową 6" - powiedział minister zdrowia Matt Hancock.
Ile osób otrzymało szczepionkę?
W grupie priorytetowej 6 są osoby między 16. a 64. rokiem życia, które z racji różnych schorzeń są bardziej podatne na zachorowanie na COVID-19. Obecnie w Wielkiej Brytanii trwają szczepienia grup od 5 do 9, które zgodnie z planem powinny się zakończyć do połowy kwietnia.
Jak podano w czwartek, do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 23 053 716 osób, a drugą - 1 351 515. W ciągu ostatniej doby wykryto 6753 nowe zakażenia koronawirusem, czyli o prawie 1000 więcej niż wynosi średnia z ostatnich siedmiu dni, i zarejestrowano 181 zgonów z powodu COVID-19 - o 18 więcej niż średnia z siedmiu dni. W obu przypadkach są to jednak znacznie niższe bilanse niż były jeszcze kilka tygodni temu. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 241 677 zakażeń, z powodu których zmarło 125 168 osób.
ZOBACZ: Na Covid-19 chorują coraz młodsi. "Średnia to teraz 35 lat"
Wśród nowych zakażeń są cztery kolejne przypadki brazylijskiego wariantu P.1, przez co ich łączna liczba wzrosła do 10. Wszystkie cztery, podobnie jak sześć poprzednich, ma związek z podróżami zagranicznymi.
Czytaj więcej