Grupy zwolnione z noszenia maseczek. Nowelizacja rozporządzenia
Od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia – to jedna ze zmian przewidzianych w opublikowanej w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Większość jego przepisów zacznie obowiązywać od czwartku.
Zwolnieni z noszenia maseczek
Wprowadzono dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust – od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.
ZOBACZ: Kiedy powrót dzieci do szkół? Minister o "realnym scenariuszu"
- Zdecydowaliśmy się, by dać możliwość tym osobom, które mają problemy z oddychaniem i które pozbawiliśmy tak naprawdę możliwości noszenia przyłbic, by nie musiały nosić maseczek. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie tych osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie - Powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Równocześnie zwrócił uwagę na to, że taka możliwość jest "pewną próbą".
- Jeśli zauważymy, że ten nakaz noszenia maseczek jest lekceważony i pojawia się coraz więcej tłumaczeń o niepełnosprawności i gdy nagminnie prawo będzie łamane, to możemy ten przepis cofnąć - ostrzegł.
Zaapelował o odpowiedzialność, bo - jak podkreślił - "to nie jest czas na lekceważenie prawa".
Szczepienia ozdrowieńców
Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
"Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki" – wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia.
ZOBACZ: "Dane są niepokojące". Dziś może zapaść decyzja ws. obostrzeń
Dodano jednak przepisy przejściowe, które przewidują, że ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie, będą mogli mu się poddać bez konieczności odczekania 3 miesięcy.
Kto jest zwolniony z kwarantanny?
Zmiany dotyczą również kolejności szczepień przeciw COVID-19. Uprawnione do szczepień w ramach etapu I będą osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, jak również biorcy przeszczepu oczekujący na przeszczepienie.
W rozporządzeniu zapisano, że od 13 marca województwo pomorskie będzie zakwalifikowane jako obszar szczególnego narażenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wynika to z dużej liczby zakażeń wśród mieszkańców tego regionu. Obszarem szczególnego narażenia nadal pozostaje również województwo warmińsko-mazurskie.
Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym kwarantanny (również po przekroczeniu granicy) nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.
Ponadto nowe przepisy przewidują między innymi, że z usług hotelarskich będą mogły korzystać osoby zdające lub organizujące egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.