Minister zdrowia o teleporadach: powinny mieć stałe miejsce, ale nie dominujące
- Teleporada czasami ma funkcjonalny wymiar, gdy musimy tylko otrzymać receptę lub gdy nie potrzeba fizycznego kontaktu z lekarzem. Powinna mieć stałe, ale nie dominujące, miejsce w "arsenale środków" - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń". Jak dodał, jest "duże prawdopodobieństwo", że w kwietniu otworzą się restauracyjne ogródki.
Bogdan Rymanowski zapytał ministra zdrowia, czy to prawda, że w rządzie jest "głównym przeciwnikiem" sprowadzenia chińskiej szczepionki do Polski. Niedzielski odpowiedział, iż "odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo Polaków", więc będzie pilnował, by używane w naszym kraju preparaty były przebadane i przetestowane.
- To mój zakres odpowiedzialności. Różne pomysły będę weryfikował, czy zapewniają bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - zapewnił.
ZOBACZ: Chińska szczepionka. "Jesteśmy gotowi dostarczyć Polsce preparat"
Jak wyjaśnił, nie zapoznał się jeszcze z certyfikatami chińskiej szczepionki, bo "jeszcze ich nie przedstawiono".
- W takim przypadku nie jest ważna sama skuteczność szczepionek, ale i ich produkcja w odpowiednich warunkach. To powoduje, że kolejne serie specyfików zachowują parametry bezpieczeństwa. Bez takich informacji Polacy nie będą przyjmować produktów - dodał szef resortu zdrowia.
Niedzielski: nie słyszałem o analnych testach, to kategoria fake newsa
Prowadzący "Gościa Wydarzeń" dopytał, czy istnieje możliwość kupienia rosyjskiej szczepionki, czyli Sputnika.
- Ona została wstępnie przyjęta do wspólnego przeglądu przez Europejską Agencję ds. Leków. To początek procesu, który może zakończyć się wydaniem pozytywnej opinii. Dopóki jej nie ma, moglibyśmy wdrożyć ją w trybie warunkowego dopuszczenia w Polsce, ale to nie zwalnia (producenta) z przedstawienia odpowiedniej dokumentacji - wyjaśnił Adam Niedzielski.
Następnie Bogdan Rymanowski nawiązał do informacji z Chin, iż przeprowadzane są tam "analne testy" pod kątem koronawirusa dla obcokrajowców. Po usłyszeniu pytania minister zdrowia przyznał, że "odebrało mu mowę".
- Nie słyszałem o takich testach. Wydaje mi się, że to kategoria fake newsa, a nie realne zdarzenie - odpowiedział.
Jak przypomniał prowadzący, "pojawiły się opinie europejskich naukowców, że to dobry pomysł". - Czy pan by takie testy dopuścił? - dopytał.
- Na razie nie ma o tym mowy i jest to pomysł o księżycowym brzmieniu - odparł Niedzielski.
WIDEO: Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń". Prowadzi Bogdan Rymanowski
"To czas, by przywracać normalne leczenie"
Następnie minister poinformował, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres teleporad świadczonych przez lekarzy. Jak zastrzegł, pacjenci nadal będą mieli możliwość kontaktu online z lekarzem, jeżeli zechcą.
- Teleporada czasami ma funkcjonalny wymiar, gdy musimy tylko otrzymać receptę lub gdy nie jest potrzebny fizyczny kontakt z lekarzem - wytłumaczył.
ZOBACZ: Przełom w wykrywaniu COVID-19? Naukowcy opracowali szybki test na... smartfona
Jego zdaniem, "to czas, aby przywracać normalne, standardowe leczenie". - Lecz teleporada powinna mieć stałe miejsce w "arsenale środków", ale nie dominujące - uznał.
Jak wyliczył szef MZ, w Polsce zaszczepiło się 120 tysięcy lekarzy, co - jak uściślił - stanowi około 88-90 proc. tej grupy zawodowej. - Wcześniej podawaliśmy 94 proc., więc chciałbym to sprostować - wyjaśnił.
Niedzielski: duże prawdopodobieństwo, że w kwietniu restauracje otworzą ogródki
Zapytany, czy zaszczepieni lekarze powinni odejść od teleporad, odpowiedział: - Widać wśród nich ogromny efekt zdrowotny szczepień. Liczba zachorowań w tej grupie spadła z dwustu do dziesięciu dziennie; nie widać tam trzeciej fali - mówił w Polsat News.
Adam Niedzielski stwierdził też, że "jest duże prawdopodobieństwo" otwarcia kawiarnianych i restauracyjnych ogródków w kwietniu, "jeśli apogeum III fali epidemii zmieści się przed Wielkanocą".
- Większa jest możliwość (wcześniejszego) powrotu uczniów klas IV-VIII do nauki stacjonarnej, ponieważ postawiliśmy priorytetowo na szczepienie nauczycieli - objaśnił minister zdrowia.
Czytaj więcej