Premier: zaczynamy nowy etap realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego
Centralny Port Komunikacyjny zyskuje wyjątkowego partnera strategicznego, to przełomowy moment, zupełnie nowy etap realizacji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki przy okazji oficjalnej inauguracji współpracy CPK z koreańskim lotniskiem Incheon.
Jak mówił Morawiecki do uczestników uroczystości, nawiązywana współpraca to zupełnie nowy rozdział w historii polskiej realizacji, to "połączenie wiedzy, ambicji, doświadczenia i potencjału".
Zaznaczył, że transfer wiedzy do CPK już na etapie planowania i projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy.
Natomiast Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, uznał, że ta inwestycja, "którą przy pomocy strony koreańskiej stworzymy w Polsce, będzie bramą dla Dalekiego Wschodu do Unii Europejskiej".
ZOBACZ: "Nowy Ład". Prezydent spotka się z premierem. "Program wymaga głębokiej analizy"
- Dzisiaj możemy świętować uroczyście nowy rozdział w rozwoju stosunków polsko-koreańskich i kolejny krok w procesie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział Horała podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy gospodarczej między Polską a Koreą Południową.
"Współpraca będzie przynosiła coraz więcej korzyści Polsce i Korei"
Jak przekazał, chodzi o dwie umowy: umowę międzyrządowa dotycząca współpracy z koreańskim Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury, Transportu i turystyki oraz umowę biznesową pomiędzy Centralnym Portem Komunikacyjnym a Lotniskiem Incheon.
- Stawiają one ramy dla rozwoju naszej współpracy, która - jestem przekonany - z czasem będzie coraz bardziej poza te ramy wyrastała i będzie przynosiła coraz więcej korzyści Polsce i Korei - powiedział wiceminister.
Jak dodał, "Centralny Port Komunikacyjny, który będziemy wspólnie budować, który wspólnie przy pomocy strony koreańskiej stworzymy w Polsce, będzie bramą dla Dalekiego Wschodu do Unii Europejskiej".
Wild: chcemy, by CPK znalazł się wśród najlepszych lotnisk świata
Z kolei Mikołaj Wild, prezes spółki CPK, zapewnił, że "ambicja łączy nas silniej niż podpisywane porozumienia".
Jak mówił, rządzący chcą, by planowane lotnisko "znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepiej zorganizowanych portów lotniczych świata".
- Cieszę się, że dziś na pokładzie mamy przedstawicieli jednego z głównych portów lotniczych świata, od wielu lat znajdującego się w pierwszej piątce najlepiej zorganizowanych lotnisk. Niektórzy twierdzą, że jesteśmy zbyt ambitni - mówił Wild.
Podobna historia
Przedstawiciele południowokoreańscy zwrócili uwagę, że historia powstania lotniska Incheon jest podobna do tego, jaką drogą ma powstać CPK. Wcześniej powstała dedykowana budowie lotniska spółka, wybrano lokalizację, a nowy port został otwarty w 2001 roku.
ZOBACZ: Na wzrost PKB w Polsce poczekamy do połowy roku
Zapewnili, że strona koreańska dołoży wszelkich starań, by budowa CPK się powiodła i żeby nowy port stał się wiodącym lotniskiem przesiadkowym w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Mam nadzieję, że dzisiejszy list intencyjny doprowadzi do zwiększenia wymiany gospodarczej i współpracy obu krajów w różnych sektorach, a zwłaszcza do znaczącej współpracy w zakresie infrastruktury publicznej, w tym lotniskowej, drogowej, kolejowej i planowania przestrzennego - powiedział minister ds. ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum.
Symboliczne znaczenie dla gospodarki
Z kolei prezes lotniska Incheon Kim Kyung-wook zauważył, że CPK ma ogromne znaczenie symbolicznym dla polskiej gospodarki i dla przemysłu lotniczego. - Dołożymy wszelkich starań, aby pomyślnie wypełniać swoją rolę w tym projekcie, wykorzystując całą naszą wiedzę i know-how, aby w przyszłości stać się partnerem strategicznym – powiedział.
ZOBACZ: Program bezpiecznych dróg. Premier o "szczególnym priorytecie" rządu
Jak przekazała spółka w komunikacie, przedmiotem porozumienia międzyrządowego jest przede wszystkim identyfikacja przez oba kraje obszarów do współpracy gospodarczej w takich komponentach CPK, jak lotnictwo, kolejnictwo, zagospodarowanie przestrzenne oraz strategia i rozwój, który obejmuje swoim zasięgiem biznesowe otoczenie lotniska.
- Polska i Korea zadeklarowały współpracę nie tylko w ramach transferu wiedzy podczas planowania i projektowania CPK, ale też na poziomie międzyrządowym: inwestycyjnym i gospodarczym. Podpisany dokument jest też istotnym krokiem w kierunku partnerstwa strategicznego z Koreą Południową przy budowie CPK - czytamy.
Kontrakt na trzy lata
Kontrakt dotyczący doradztwa strategicznego został zawarty na trzy lata, co oznacza, że obejmuje on okres planowania, projektowania i wykupu gruntów. Koszt tej współpracy to 3,5 mln euro netto. Eksperci z Korei Południowej pracują już w siedzibie spółki CPK w ramach zespołu zintegrowanego (w jego skład wchodzą pracownicy spółki CPK i doradcy zewnętrzni).
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.
Lotnisko Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.
Czytaj więcej