Naukowcy: noszenie okularów obniża ryzyko zakażenia się koronawirusem przez oczy
Zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 przez narząd wzroku jest trzykrotnie mniej prawdopodobne w przypadku osób, które regularnie korzystają z okularów - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Indii.
Zespół badawczy z uniwersytetu w Bilaspur, w środkowo-wschodnich Indiach, wskazał, że wyraźny spadek ryzyka infekcji wiąże się z nawykami osób noszących okulary.
"Ich użytkownicy zdecydowanie rzadziej dotykają oczu, chroniąc tym samym organizm przed dostępem do niego koronawirusa” - wskazali indyjscy naukowcy.
ZOBACZ: Koronawirus. Mutacja kalifornijska zyskuje zasięg globalny
Ze studium opublikowanego na naukowym portalu "Medrxiv" wskazano, że uczestnicy badania średnio podczas dnia dotykali 20 razy okolice ust i nosa, a więc miejsc, poprzez które SARS-CoV-2 wnika do organizmu.
Okularnicy nie mieli nawyku dotykania oczu
Autorzy badania wskazali, że w przypadku narządu wzroku, przez który koronawirus również dostaje się do organizmu, osoby biorące udział w badaniu dotykały oczu średnio trzy razy dziennie. Nawyku tego nie mieli uczestnicy badania noszący okulary.
"Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu, co w automatyczny sposób redukuje ryzyko zainfekowania się przez narząd wzroku koronawirusem" - wskazał zespół badawczy.
W przeprowadzonym w północnych Indiach studium, które zostało zrealizowane pomiędzy sierpniem a wrześniem 2020 r., uczestniczyły 304 osoby w wieku od 10 do 80 lat.
Czytaj więcej