Minuta ciszy w Sejmie. Posłowie uczcili pamięć Jana Lityńskiego
Sejm rozpoczął środowe obrady od uczczenia minutą ciszy pamięci Jana Lityńskiego, zmarłego byłego działacza opozycji w PRL. Niektórzy posłowie odmówili także modlitwę. W niedzielę Lityński utonął w Narwi w okolicach Pułtuska, gdy próbował uratować swojego psa, pod którym załamał się lód.
W środę rano wznowiono poszukiwania ciała Jana Lityńskiego, który wszedł na lód, próbując uratować swojego psa. W akcji bierze 50 policjantów, a także przedstawiciele innych służb, którzy prowadzą działania zarówno na wodzie, jak i wzdłuż brzegów Narwi.
Jak poinformowała mł. asp. Anna Kowalczyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, policjanci koncentrują swoje działania głównie na przeszukiwaniu terenu wzdłuż linii brzegowej Narwi.
- Inne służby prowadzą poszukiwania prowadzą na rzece - powiedziała rzeczniczka.
ZOBACZ: Aleksander Doba zmarł na szczycie Kilimandżaro. "Mówił, że jest szczęśliwy"
W akcji uczestniczą także strażacy i przedstawiciele innych służb: m.in. Straży Leśnej, patrol WOPR-u. W poszukiwaniach wykorzystywane są m.in. drony.
WIDEO: Posłowie uczcili pamięć Jana Lityńskiego
Kowalczyk zaznaczyła, że akcja będzie trwała do zmroku. Jeśli poszukiwania nie przyniosą rezultatów, mają zostać wznowione w czwartek rano. "Temperatura jest teraz dodatnia, lód topnieje, więc będzie łatwiej prowadzić działania poszukiwawcze" – dodała rzeczniczka policji.
Internowany w stanie wojennym, trzy lata później uciekł z więzienia
Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.
W 1976 r. był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Był wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. był współredaktorem "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Należał do KSS "KOR", był współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (członek redakcji).
W 1980 r. doradca władz NSZZ "Solidarność". Był autorem uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym był internowany, a następnie aresztowany.
ZOBACZ: "Mentor z czasów młodości", "nigdy nie kalkulował". Politycy wspominają Jana Lityńskiego
Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.
W latach 1989-2001 był posłem na Sejm, m.in. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący).
W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. W latach 2010–2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.
Jan Lityński został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.
Czytaj więcej