Nie żyje Jan Lityński. Polityk i opozycjonista miał 75 lat
Nie żyje Jan Lityński. Były działacz "Solidarności", poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, miał 75 lat. "Żegnaj Janku" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent.
O śmierci Jana Lityńskiego poinformował na Twitterze dziennikarz i działacz opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar.
"Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze" - napisał.
Z potwornym bólem.
— Eugeniusz Smolar (@esmolar) February 21, 2021
Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze.
Nina i G. pic.twitter.com/zyN0pCplc6
"Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów"
"Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów wolnej, niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Będziemy pamiętać!" - napisał z kolei były poseł na Sejm i europoseł w latach 2009-2019, Krzysztof Lisek.
Jan Lityński. Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów wolnej, niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Będziemy pamiętać! pic.twitter.com/yfNsXlZMCN
— Krzysztof Lisek (@KrzysztofLisek) February 21, 2021
Informację o śmierci Lityńskiego skomentował również Bronisław Komorowski. "Żegnaj Janku" - napisał były prezydent w mediach społecznościowych.
Kancelaria Prezydenta RP: cześć Jego pamięci!
"Zmarł Jan Lityński – działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny, uczestnik protestów w marcu 1968 r., członek KOR, działacz "Solidarności"; po 1989 roku poseł, minister i doradca prezydenta RP, cześć Jego pamięci!" - napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.
Zmarł Jan Lityński – działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny. Uczestnik protestów w marcu 1968 roku, członek KSS „KOR”, działacz „Solidarności”. Po 1989 roku poseł, minister i doradca Prezydenta RP.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 21, 2021
Cześć Jego pamięci!
Jan Lityński urodził się w 1946 r. w rodzinie polsko-żydowskiej. Podczas studiów znalazł się w gronie organizatorów i uczestników wystąpień studenckich w czasie wydarzeń marcowych z 1968 roku, za co został skazany na 2,5 roku więzienia.
W 1976 był współzałożycielem Biuletynu Informacyjnego KSS "KOR", pierwszej gazety ukazującej się poza cenzurą. Należał do Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".
Poseł i doradca Komorowskiego
W 1980 roku doradzał władzom "Solidarności". Internowany w stanie wojennym, brał w 1989 roku udział w obradach Okrągłego Stołu.
W latach 1989-2001 sprawował mandat poselski. W 2010 roku był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego, a po wygranych wyborach, doradcą prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.
Został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.
Okoliczności śmierci
Profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2013–2015, podała, że polityk zginął ratując psa.
"Janek Lityński utonął ratując psa. Janek, kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę, godność robotników. Straszny smutek" - poinformowała na Twitterze.
Czytaj więcejJanek Lityński utonął ratując psa. Janek,kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę ,godność robotników. Straszny smutek
— Lena Kolarska-Bobińska (@LenaBobinska) February 21, 2021