Przypadki ptasiej grypy H5N8 u ludzi. Rosja zawiadomiła WHO
W Rosji odnotowano pierwsze przypadki przeniesienia na ludzi szczepu wirusa ptasiej grypy H5N8. O sprawie powiadomiona została już Światowa Organizacja Zdrowia. Nie jest to jednak pierwszy przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy. Na początku 2018 r. doszło do przeniesienia wirusa typu H7N4 w Chinach.
Wirusa ptasiej grypy typu H5N8 stwierdzono u siedmiu pracowników fermy drobiu na południu Rosji. W grudniu 2020 roku odnotowano tam ogniska choroby wśród drobiu.
O odkryciu poinformowała na antenie państwowej telewizji Rossija 24, Anna Popova z Federalnej Służby Nadzoru Praw Konsumentów i Opieki Społecznej.
- Wszyscy u których wykryto wirusa czują się dobrze, choroba przebiegała w bardzo lekkiej formie - powiedziała.
"Czas na przygotowanie się"
Według niej wirus póki co nie ma zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, a szybkie odkrycie choroby i wprowadzone środki bezpieczeństwa pozwoliły powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.
ZOBACZ: Ptasia grypa niedaleko Gniezna. Wybiją ponad 80 tys. ptaków
- Wykrycie tych zmian, kiedy wirus nie nabył jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, daje nam wszystkim, całemu światu, czas na przygotowanie się do ewentualnych zmian i już odpowiednie reagowanie we właściwym czasie: pozwala opracować testy i przygotować platformę dla szczepionek na wypadek, gdyby wirus stał się bardziej patogenny i bardziej niebezpieczny dla ludzi oraz nabył umiejętności przenoszenia się z człowieka na człowieka - powiedziała.
O sprawie została poinformowana Światowa Organizacja Zdrowia. - Rosja zgłosiła sprawę do WHO kilka dni temu, kiedy byliśmy absolutnie pewni naszych wyników - poinformowała Popova.
Wirus H5N8 na fermie w Wielkopolsce
Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego.
Dotychczas szczep H5N8, w przeciwieństwie do innych wariantów wirusa ptasiej grypy, był uważany za niegroźny dla człowieka. Jak jednak pokazują przypadki z Rosji ryzyko przeniesienia wirusa na człowieka istnieje.
ZOBACZ: Ptasia grypa w Szwecji. Władze: prawie 1,3 mln kur zostanie wybitych
Na początku lutego wirusa ptasiej grypy H5N8 wykryto na jednej z ferm drobiu w województwie wielkopolskim. Przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech.
- Stwierdziliśmy w trzech kurnikach dodatnie wyniki w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków, podtyp H5N8. Jest to choroba typowa dla ptactwa, niezakaźna dla człowieka - mówił wtedy Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie lek. wet. Paweł Gronczewski.
Na początku 2018 roku informowano z kolei o przypadku zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H7N4 w Chinach. Według tamtejszych władz był to pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka odmianą H7N4.
Czytaj więcej