Badali broń biologiczną. Teraz chcą przyjrzeć się wirusom sprzed 50 tysięcy lat
W państwowym instytucie koło Nowosybirska, założonym przez ZSRR za czasów zimnej wojny, prowadzono badania nad bronią biologiczną. Teraz pracujący tam naukowcy pobierają próbki z ciał zmarłych zwierząt, które przed tysiącami lat zostały uwięzione w wiecznej zmarzlinie. Chcą przebadać materiał pod kątem prehistorycznych wirusów.
- Chcemy znaleźć paleowirusy umożliwiające rozpoczęcie rozwoju paleowirusologii w Rosji - przekazała dr Olesja Ochlopkowa z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (SWFU), który współpracuje przy badaniach prowadzonych przez Państwowe Centrum Wirusologii i Biotechnologii "Wektor".
ZOBACZ: Na Syberii odkryto zachowane w idealnym stanie szczątki mamuta. Posłuży do klonowania
Podkreśliła, że celem jest "przeprowadzenie zaawansowanych badań", które pomogą odpowiedzieć na wiele pytań związanych z ewolucją wirusów. Eksperci ostrzegają, że prace nad dawnymi infekcjami mogą stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo.
Hunt for ancient viruses begins as Russia’s leading virology centre samples remains of Ice Age animals. Scientists from Novosibirsk-based Vector are working in Yakutia on the first major paleo-virus experiment https://t.co/LaoRNWWKL3 pic.twitter.com/Y9FdLBQFCc
— The Siberian Times (@siberian_times) February 16, 2021
Ośrodek zapewnia, iż jego obiekty są odpowiednio zabezpieczone, a personel wykwalifikowany.
Leming sprzed 50 tysięcy lat
Naukowcy rozpoczęli badanie materiału biologicznego ze zwłok prehistorycznych zwierząt, które zostały odnalezione w lodzie. Szacuje się, że najstarsze z odkrytych okazów ciało leminga, może pochodzić nawet sprzed 50 tysięcy lat.
ZOBACZ: Odkrycie, które zmieni historię. Trumny sprzed 3 tysięcy lat w egipskiej świątyni
Dotychczas przebadano próbki z konia jakuckiego sprzed prawie 4,5 tysiąca lat, którego znaleziono w 2009 roku.
Russian lab to research prehistoric viruses in animals dug from melted permafrost || Via Guardian https://t.co/H1cjah0Ruo
— SafetyPin-Daily (@SafetyPinDaily) February 17, 2021
- Będziemy badali też inne zwierzęta: jelenia znad rzeki Omołoj, mamuta z Małej Wyspy Lachowskiej, czarnego psa z Tumat, kurowate, gryzonie i wiele innych zwierząt. Mamy tutaj znaleziska z okresu ostatnich 10 lat. Po raz pierwszy będziemy poszukiwali w nich paleowirusów - powiedział Maksim Czeprasow, szef laboratorium w Muzeum Mamutów.
Badania nad szczepionką
Doktor Sergiej Fedorov z Muzeum ma nadzieję na "ciekawe odkrycia". - Mamy nadzieję, że paleowirusy zostaną znalezione i że czekają na nas interesujące odkrycia w świecie wirusów - przekazał badacz w rozmowie z "Siberian Times".
ZOBACZ: Twórcy Sputnika V: 1 mln Rosjan zaszczepiło się przeciwko Covid-19
- Muzeum Mamutów od dawna współpracuje z laboratorium "Wektor". Już na początku obecnego wieku specjaliści z "Wektora" przyjechali do nas, by wspólnie pracować nad próbkami. Technologia nie stoi w miejscu. Mamy nadzieję, że dzięki nowym metodom badawczym znajdziemy paleowirusy - podkreślił.
W instytucie Państwowym Centrum Wirusologii i Biotechnologii "Wektor" prowadzi się obecnie badania nad drugą rosyjską szczepionką na koronawirusa - EpiVacCorona. Ma ona wkrótce wejść do obrotu i konkurować z preparatem Sputnik V.
Czytaj więcej