Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [zapis relacji]
Unia Europejska zatwierdziła pierwszą wysyłkę szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer do Japonii. Natomiast prezydent Francji Emmanuel Macron chciałby przyspieszenia programu szczepień w krajach rozwijających się, zwłaszcza w afrykańskich.
Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa w relacji "minuta po minucie".
Czytaj więcejW Szkocji obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny w hotelu będzie dotyczył wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, a nie tylko z państw z "czerwonej listy", jak w Anglii - ogłosił we wtorek szkocki minister transportu Michael Matheson.
Liczba zakażeń koronawirusem od początku epidemii w Hiszpanii przekroczyła we wtorek 3 mln - podał w wieczornym komunikacie resort zdrowia tego kraju, wskazując na rekordową liczbę zgonów podczas minionej doby: od poniedziałku na Covid-19 zmarło 766 zainfekowanych.
Z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19 premier Grecji Kyriakos Micotakis ogłosił we wtorek wprowadzenie kwarantanny w regionie administracyjnym Attyki, w którym położona jest stolica kraju - Ateny. Do końca lutego zamknięte pozostaną szkoły, kościoły i niektóre sklepy.
Kwarantanna w Atenach z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19
Władze Pragi zaprezentowały we wtorek wideo, które ma zachęcać seniorów do szczepień przeciw Covid-19. Planują także publikacje w prasie, na portalach i w mediach społecznościowych. W poniedziałek w stolicy Czech mają zacząć działać dwa duże centra szczepień.
Uruchomienie własnych ośrodków szczepień w Pradze skłoniło władze miasta do przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która ma odpowiadać na pytania i propagować szczepienia - powiedział dziennikarzom burmistrz Pragi Zdeniek Hrzib.
W ciągu ostatniej doby we Francji zarejestrowano 18 870 nowych zakażeń koronawirusem, na Covid-19 w szpitalach zmarło 436 osób, a w domach opieki od piątku - 288, podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 we Francji przekroczyła 80 tys.
Analiza zwiększonej liczby zgonów w 2020 pokazuje, że przede wszystkim trzeba chronić osoby, które mają wiele schorzeń, a także starsze. Potwierdza ona słuszność decyzji o zaliczeniu ich do grupy priorytetowej szczepień – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Chorzy onkologicznie, osoby najbardziej narażone na zakażenie z powodu innych schorzeń i otyłe będą miały we Włoszech pierwszeństwo w dostępie do szczepień przeciw Covid-19 w obecnej fazie kampanii. To zmiany wprowadzone we wtorek do planu szczepień.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła we wtorek, że obecne restrykcje, związane z pandemią koronawirusa, powinny zostać utrzymane do końca lutego. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma być podjęta w środę na spotkaniu Merkel z władzami krajów związkowych.
Polska ma zakontraktowane na cały rok około 100 mln szczepionek przeciw COVID-19. W I kwartale roku powinno dotrzeć do nas blisko 6,7 mln dawek – powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł jednak, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Kolejne decyzje w sprawie obostrzeń nie wcześniej niż tydzień po wejściu w życie luzowania obostrzeń 12 lutego - poinformował we wtorek w radiu Wnet rzecznik rządu Piotr Müller.
Nie jest jeszcze jasne, czy potrzebujemy nowych szczepionek przeciwko Covid-19 w związku z nowymi wariantami wirusa, ale naukowcy już nad nimi pracują, by preparaty były gotowe w razie potrzeby - powiedział we wtorek prof. Andy Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
USA zaangażują się w prace Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące globalnej walki z pandemią koronawirusa, w tym w rozwój programu testów, diagnostyki i szczepień - poinformował we wtorek przedstawiciel amerykańskiego resortu zdrowia Colin L. McIff.
W listopadzie w Lipsku i Berlinie odbyły się potężne demonstracje koronasceptyków. W jednej wzięło udział od 20 do 40 tys. osób, w drugiej od 5 do 9 tysięcy. Gdyby te demonstracje zostały odwołane, można by było zapobiec od 16 000 do 21 000 infekcji Covid-19 - pisze we wtorek dziennik "Tagesspiegel".
Ponad 150 tys. osób zaszczepiono przeciwko COVID-19 na Dolnym Śląsku. Najwięcej osób szczepionkę przyjęło we Wrocławiu – prawie 65 tys., a najmniej w powiecie polkowickim, gdzie szczepionkę podano do tej pory 346 osobom. Z powodu mniejszych dostaw plan szczepień w tym tygodniu musiał zmienić szpital w Bolesławcu.
Niemal 16 tys. nauczycieli i pracowników żłobków w Wielkopolsce zapisało się na szczepienia przeciw COVID-19 – powiedziała PAP we wtorek Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Pełne dane poznamy pod koniec tygodnia.
"Brazylijski wariant koronawirusa może stać nowym potworem kryzysu pandemii w całych Włoszech" - ostrzegła szefowa władz regionu Umbria Donatella Tesei. W wielu tamtejszych gminach wprowadzono czerwoną strefę i częściowy lockdown z powodu wzrostu zakażeń.
Blisko 75 proc. osób chce przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku liczba chętnych wzrosła o ponad 30 proc. – poinformowało we wtorek PAP Centrum Informacyjne Rządu. Dotąd w Polsce wykonano blisko 1,7 mln szczepień.
Tysiące pracowników sektora hotelarskiego i restauracyjnego wzięło we wtorek udział w protestach na terenie całej Hiszpanii. W marszach i wiecach domagano się likwidacji restrykcji sanitarnych utrudniających działanie placówek turystyczno-gastronomicznych, a także wypłaty subsydiów.
Od poniedziałku wszystkie osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii, oprócz testu na obecność koronawirusa przed rozpoczęciem podróży, będą musiały wykonać jeszcze dwa, w drugim i ósmym dniu po przyjeździe - ogłosił we wtorek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.
Najbardziej prawdopodobna hipoteza dotycząca wybuchu pandemii koronawirusa to jego przejście z rezerwuaru naturalnego poprzez zwierzęcego nosiciela pośredniego – powiedział we wtorek członek misji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie Peter Ben Embarek.
Młody pacjent chory na COVID-19 wyzdrowiał po 6 tygodniach terapii ECMO, która polega na sztucznym utlenowaniu krwi. Był już zakwalifikowany do przeszczepu płuc, ale ostatecznie zabieg nie był potrzebny. Leczono go w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze podejrzenia, że tzw. brytyjski wariant koronawirusa jest bardziej śmiertelny, niż wariant "klasyczny". Związane z nim ryzyko zgonu jest najprawdopodobniej o 35 proc. większe.
Spowodowany pandemią paraliż publicznej służby zdrowia w Portugalii, który zwłaszcza dotknął szpitale, doprowadził do drastycznego wzrostu zgonów na Covid-19 w domach. Tylko w styczniu 2021 r. z powodu infekcji koronawirusem zmarło więcej osób niż w pozostałych miesiącach pandemii.
Od początku kwietnia we Włoszech możliwe będzie szczepienie 10 milionów osób miesięcznie - taką prognozę przedstawił we wtorek dyrektor krajowej Agencji Leków Nicola Magrini. Do Agencji zaapelowano zaś o zaaprobowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V.
Jeżeli sytuacja nadal będzie pozytywna, to będziemy planowali kolejne złagodzenie obostrzeń; jeżeli się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji w tym zakresie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej, czy jeszcze w tym miesiącu możliwe jest kolejne poluzowanie obostrzeń związanych z epidemią Covid-19.
Rząd przyjął nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. - 104,24 proc.; to wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy, dodatkowy koszt dla budżetu państwa to miliard złotych - poinformował Morawiecki.
Wchodzimy w rok 2021 z bardzo dobrym stanem finansów publicznych - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
W Polsce w porównaniu do innych państw europejskich i na świecie mamy jedną z najpłytszych recesji - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że za kilka tygodni przedstawiony zostanie tzw. Nowy Polski Ład.
Aplikacja na smartfony NHS Covid-19, która służy do wykrywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem, zapobiegła ok. 600 tys. nowym infekcjom - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo zdrowia, powołując się na szacunki naukowców.
W Iranie rozpoczęto we wtorek akcję szczepień przeciw Covid-19, w pierwszej kolejności szczepiony jest personel intensywnej opieki medycznej w szpitalach. Ten najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa kraj Bliskiego Wschodu czeka jeszcze na preparaty dla ogółu ludności.
Nie jest jasne, jakie zwierzęta mogły być nosicielami pośrednimi koronawirusa i przenieść go na ludzi. Podatne na zakażenie mogą być np. króliki, borsuki i szczury bambusowe – powiedzieli we wtorek członkowie misji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie.
Teleporada nie będzie normą w przypadku dzieci do lat 6 i osób powyżej 65. roku życia; wizyty dzieci i seniorów mają odbywać się w gabinetach - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Teleporada ma być dla nich dopuszczalna m.in. przy przedłużaniu recept.
Ponad 200 osób – głównie starszych - dowieźli dotychczas strażacy do punktów szczepień w woj. lubelskim. W całym regionie przeciwko COVID-19 zaszczepionych zostało już blisko 94,5 tys. osób.
Po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy tak zwana zapadalność siedmiodniowa, według danych Instytutu Roberta Kocha (RKI), spadła w Niemczech poniżej progu 75. Niepokój władz budzą natomiast przypadki zakażeń osób już zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki Biontech/Pfizer.
Wskaźnik reprodukcji wirusa SARS-CoV-dla całego kraju oscyluje wokół wartości 1, co oznacza, że jeden nosiciel zaraża jedną osobę - podkreślił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Handel jest najbardziej odporną branżą na COVID-19, liczy na wzrost sprzedaży i płynności - wynika z branżowego badania dla Europejskiego Funduszu Leasingowwgo. Dodano, że rośnie optymizm przedsiębiorców z sektora hotelarskiego i gastronomicznego.
Rosyjski Sputnik V jako trzecia szczepionka przeciwko Covid-19 została zatwierdzona przez Pakistan do użytku w nagłych przypadkach – poinformował we wtorek minister zdrowia tego kraju Faisal Sultan.
Litwa nie kupi rosyjskiej szczepionki Sputnik V nawet gdyby została ona zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków – oświadczyła we wtorek premier kraju Ingrida Szimonyte.
W 16 punktach szczepienie nie odbywa się zgodnie z planem z powodu przesunięcia terminów dostaw dawek lub z powodu innych nieścisłości – wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
"Nieścisłości są na bieżąco wyjaśniane" – poinformowało biuro urzędu. Jak podkreślono, rytm dostarczania szczepionek jest ustalany przez Agencję Rezerw Materiałowych i wynika przede wszystkim z liczby szczepionek, która została przekazana do kraju przez producenta.
"Nie mamy sygnałów, aby były zagrożone szczepienia drugą dawką – aktualnie zresztą dostawy szczepionek do szczepień drugą dawką są priorytetem" – zaznaczyło biuro.
Na Podkarpaciu przeciw COVID-19 zaszczepiono 74 378 osób, 16 707 z nich otrzymało już drugą dawkę szczepionki – poinformował we wtorek resort zdrowia.
Na obecność SARS-CoV-2 przebadano w Polsce blisko 8,7 mln osób. Ostatniej doby wykonano 43 493 testy, w tym 14 907 antygenowych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia: 4029 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 227 osób.
WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 lutego
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 12 677 osób. Pod respiratorami jest 1323 pacjentów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w sumie 27 584 łóżka i 2 678 respiratorów.
Kwarantanną objętych jest 137 tys. 467 osób.
Ministerstwo podało, że wyzdrowiało dotąd 1 mln 317 tys. 474 zakażonych.(
Liczba zgonów w Polsce w 2020 roku była wyższa niż w 2019 roku o 67 tys. - wynika z raportu resortu zdrowia opublikowanego we wtorek. Jako główną przyczynę liczby zgonów wskazano pandemię COVID-19. Miesiącem, na który przypadł najwyższy wzrost zgonów, był listopad.
Ponad 100 tys. z ok. 400 tys. nauczycieli pracujących stacjonarnie zapisało się już na szczepienie przeciw COVID-19 - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Na szczepienie zapisało się też 8 tys. pracowników żłobków; proces szczepienia tych grup rozpocznie się w najbliższy piątek - dodał.
Kolejna partia szczepionki Moderny jest opóźniona - przyjedzie 11 lutego i będzie mniejsza o 20 tys. - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
WIĘCEJ: Szczepionki Moderny. Kolejna dostawa będzie opóźniona i mniejsza niż planowano
Na razie nie analizowaliśmy zakupu szczepionki Sputnik - powiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk. Czas, aby Komisja Europejska wyegzekwowała od producentów dostawy, które będą odbywały się zgodnie z harmonogramem i w zadeklarowanej wielkości - podkreślił.
Powrót kolejnych roczników uczniów do szkół zależy od rozwoju epidemii - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Dodał, że jeżeli dostawy szczepionek będą zgodne z deklaracjami producentów, to do końca marca jest szansa na zaszczepienie nauczycieli najmłodszych klas i przedszkoli.
Zatrzymanie krążenia u osób z COVID-19 kończy się zgonem stosunkowo częściej, niż w przypadku osób bez COVID-19 – informują naukowcy na łamach "European Heart Journal".
Badanie obserwacyjne zostało przeprowadzone przez naukowców ze Szwedzkiego Rejestru Resuscytacji Krążeniowo-Płucnej i Uniwersytetu w Goteborgu. Objęło wszystkie 3026 przypadków nagłego zatrzymania krążenia, które zostały zgłoszone do szwedzkiego rejestru resuscytacji krążeniowo-oddechowej w okresie od 1 stycznia do 20 lipca 2020 r. - czyli zarówno przed, jak i w trakcie pandemii.
Państwa UE kupują szczepionki przeciwko Covid-19 w ramach wspólnego programu. Preparaty dostarczane są jednak wolniej niż planowano, w Europie narasta krytyka KE za jej działania. Węgry samodzielnie zakupiły chińską i rosyjską szczepionkę. Niemcy również wstępnie zamówiły 50 mln dawek poza programem UE.
Każdy ma prawo iść do sądu, ale Skarb Państwa nie będzie pozbawiony ważkich argumentów, np. że trudna sytuacja, w której się znaleźliśmy, to nie skutek decyzji państwa, lecz pandemii - mówi wiceszef MPRiT Marek Niedużak, odnosząc się do pozwów przedsiębiorców ws. odszkodowań za lockdown.
Urzędnicy służby zdrowia potwierdzili w poniedziałek, że w Nowym Jorku zmarł 70-letni mężczyzna wkrótce po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19. W Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby odnotowano 1268 ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa.
Do poniedziałku w Polsce zaszczepiono na koronawirusa ponad 1,65 mln osób. Dwie dawki szczepionki otrzymało ponad 450 tys. We wszystkich regionach kraju szczepienia są kontynuowane.
Jak wynika z danych udostępnionych przez rząd, do poniedziałku wszystkich zaszczepionych było 1 656 707 mln osób, z czego 1 206 212 otrzymało jedną dawkę, a 450 496 - dwie.
Odnotowanych zostało 1405 niepożądanych odczynów poszczepiennych, 3451 dawek szczepionki zostało zutylizowanych.
Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek w rozmowie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem prosił o "przyspieszenie organizacji kampanii szczepień w krajach rozwijających się", aby możliwe było opanowanie pandemii.
Unia Europejska zatwierdziła pierwszą wysyłkę szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer do Japonii - powiedział we wtorek minister Taro Kono nadzorujący program szczepień. Rząd Japonii zamierza rozpocząć szczepienia do połowy lutego.