Testowanie nauczycieli. Rzecznik MZ podał dane
Do drugiej tury badania przesiewowego, które ruszyło w niedzielę, zgłosiło się około 32 tys. nauczycieli. W pierwszej uczestniczyło ich ponad 130 tys. – poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wspomniał też o najnowszych badaniach skuteczności szczepionki AstryZeneki. Tym preparatem od piątku mają być szczepieni nauczyciele poniżej 60 lat. W charakterystyce produktu leczniczego tę skuteczność określono na 59,5 proc.
ZOBACZ: Rusza ponowne testowanie nauczycieli na koronawirusa
Powiedział, że kolejne badania kliniczne prowadzone przez AstręZenekę pokazują skuteczność po pierwszej dawce na poziomie 76 proc., a po drugiej na 82 proc.
- Miejmy nadzieję, że te dodatkowe dane jeszcze bardziej skłonią grupę nauczycieli do szczepienia – powiedział.
Ponad 130 tys. nauczycieli do testów
W kontekście rozpoczętej od niedzieli (7 lutego) drugiej tury testów przesiewowych wśród nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych zaznaczył, że zgłosiło się tym razem ich mniej – ok. 32 tys.
- Kilka tygodni temu mieliśmy ponad 130 tys. nauczycieli, którzy zgłosili się do testów wraz z personelem administracyjnym. W chwili obecnej mamy zgłoszenia na poziomie 32 tys" – podsumował.
ZOBACZ: Psy potrafią wykryć zakażenie koronawirusem. Pomagają na lotniskach
Przypomniał, że testy przeprowadzą wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Na testy mogły zgłaszać się osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych i otrzymały wynik negatywny, a chciały ponownie poddać się badaniu.
Kolejna tura testów, tym razem dla nauczycieli przedszkoli, rozpocznie się w niedzielę 14 lutego i potrwa do 19 lutego.
Pierwsze testy przesiewowe dla tej grupy zawodowej przeprowadzono między 11 a 17 stycznia, tuż przed powrotem najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej. Wymazy pobrano wtedy od ponad 136 tys. osób. Zakażenie wykryto u 2591 osób.
Resort myśli o powrocie dzieci do szkół
Testy nauczycieli z tego tygodnia będą pierwszą wskazówką, jak wygląda sytuacja w szkołach – wskazał Andrusiewicz. Dodał, że wyniki testów będą brane pod uwagę przy decyzji o powrocie do szkół starszych uczniów.
ZOBACZ: Rusza ponowne testowanie nauczycieli na koronawirusa
Zapytany podczas konferencji prasowej o powrót do szkół starszych dzieci Andrusiewicz zaznaczył, że resort myśli o otworzeniu nauki stacjonarnej dla kolejnych roczników, ale sytuacja epidemiczna musi być stabilna.
Kiedy dzieci wrócą do szkoły?
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych 18 stycznia, zaraz po feriach zimowych, wrócili do nauki stacjonarnej. Wcześniej, przed feriami i przerwą świąteczną z okazji Bożego Narodzenia, uczyli się zdalnie. Na takie nauczanie przeszli 9 listopada.
Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.
Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ubiegłego roku.
Czytaj więcej