Żalek: uważam Bielana za pełniącego obowiązki prezesa Porozumienia
- Nie ma pytania o Porozumienie Jarosława Gowina i Porozumienie Adama Bielana. To jest pytanie o to, czy przestrzegamy statutu - powiedział w "Debacie tygodnia" Jacek Żalek, poseł Porozumienia. Jak zasugerował, to właśnie Adam Bielan - zgodnie ze statutem partii - jest p.o. jej prezesa.
Prowadzący program Grzegorz Jankowski zapytał Jacka Żalka o to, w którym Porozumieniu on się znajduje - Jarosława Gowina czy Adama Bielana.
- Pyta pan o kryzys, który jest związany z okolicznościami statutowymi, które powodują, że zgodnie z zapisami statutu, w razie nieodbycia się kongresu, na którym dokona się wybór prezesa, jego obowiązki pełni szef Rady Krajowej. Nie ma pytania o Porozumienie Gowina i Porozumienie Bielana. To jest pytanie o to, czy przestrzegamy statutu - odpowiedział Żalek.
ZOBACZ: Posłom Porozumienia proponowano miejsca na listach PSL. Bielan potwierdza
Jak podkreślił Adam Bielan może pełnić obowiązki prezesa. - Prezesem jest ten, kto jest wybrany przez Zjazd Krajowy. W razie niedokonania takiego wyboru, pełni obowiązki do czasu wyboru szef Rady Krajowej, Adam Bielan - dodał.
Prowadzący dopytał, czy Żalek uważa Adama Bielana za p.o. prezesa partii. - Czy ja niejasno się wyrażam? - odparł poseł.
WIDEO: fragment programu "Debata tygodnia"
O komentarz ws. słów Jacka Żalka poprosiliśmy rzecznika Porozumienia, Jana Strzeżka. - Poseł Żalek ma rację, działamy na podstawie statutu, który jest precyzyjny - prezesem Porozumienia Jarosława Gowina jest Jarosław Gowin - przekazał.
Wykluczeni z partii
W piątek po południu PAP uzyskała informację od wicerzecznika Porozumienia Jana Strzeżka, że krajowy sąd koleżeński, do którego trafiły wnioski, zdecydował o wykluczeniu z partii Adama Bielana i Kamila Bortniczuka.
Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Bielan stwierdził, że Porozumienie dysponuje opinią prawną dotyczącą kwestii niezgodnego ze statutem uzupełniania zarządu.
Ponadto podkreślił, że trzyletnia kadencja Gowina, wybranego na prezesa Porozumienia w 2015 r. upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Według Bielana, w czwartek wieczorem zebrał się sąd koleżeński, który uchylił wszystkie uchwały ws. zawieszenia i wydalenia z partii oraz postanowił o wygaśnięciu kadencji Gowina oraz o tym, że to on jako szef Konwencji Krajowej pełni obecnie funkcję prezesa.
Część działaczy Porozumienia respektująca m.in. decyzje ws. rozszerzenia zarządu partii uznaje, że sądem koleżeńskim kieruje wciąż Sergiusz Kmiecik, a część, że został on odwołany z tej funkcji i teraz sądowi koleżeńskiemu przewodniczy Robert Wrzesiński.
Czytaj więcej