Uciekli do Polski z autystycznym synem. Jest decyzja sądu w sprawie Martina
- Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wstrzymał decyzję dotyczącą wydania autystycznego chłopca do Holandii - poinformowała Prokuratura Krajowa. Tym samym sąd zmienił decyzję z grudnia 2020 roku. Rodzice przyjechali z Martinem do Polski, gdy po anonimowym donosie holenderska opieka społeczna umieściła chłopca w internacie.
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zdecydował 22 grudnia 2020 roku o przymusowym odebraniu 7-letniego Martina rodzicom. Dziecko miało zostać wydane władzom Królestwa Niderlandów w ciągu tygodnia. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się warszawska Prokuratura Okręgowa, która skierowała wniosek o wstrzymanie wykonania tej decyzji. Zdaniem prokuratury "postanowienie sądu narusza fundamentalną zasadę dobra dziecka i prowadzi do wyrządzenia małoletniemu niepowetowanej szkody."
ZOBACZ: Uciekli do Polski z autystycznym synem. Jest reakcja ministerstwa
"Nie bez znaczenia dla postępowania w przedmiocie przymusowego odebrania małoletniego oraz jego wydania ma okoliczność, że przed Sądem Okręgowym w Warszawie zainicjowane zostało postępowanie o ustalenie, że orzeczenia Sądu Królestwa Niderlandów dotyczące władzy rodzicielskiej Ekateriny H. oraz Conrada H. wobec syna nie podlegają uznaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na ich oczywistą sprzeczność z polskim porządkiem publicznym. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zgłosiła swój udział w tym postępowaniu. W ocenie prokuratury zainicjowanie przedmiotowego postępowania stanowi postawę do zawieszenia postępowania dotyczącego wydania małoletniego władzom Królestwa Niderlandów." - czytamy w oficjalnym komunikacie Prokuratury Krajowej.
Naruszenie wolności i praw człowieka
"Uprzednio w sprawie Ekateriny H. oraz Conrada H. prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie wnioski o wydanie postanowienia w przedmiocie odmowy przekazania małżeństwa władzom wymiaru sprawiedliwości Królestwa Niderlandów, które zabrało własnego syna z niderlandzkiej placówki opiekuńczej i stara się o azyl w Polsce. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury, odmawiający wydania rodziców chłopca i wskazując, że wydanie za nimi Europejskich Nakazów Aresztowania naruszyło ich wolności, prawa człowieka i obywatela." - informuje PK.
Czytaj więcej