Amazon miał zatrzymać ponad 60 mln dolarów z napiwków pracowników. Teraz musi je zwrócić
Amazon zapłaci 61,7 mln dolarów za to, że zatrzymał napiwki przeznaczone dla kurierów dowożących towar klientom - oświadczyła Federalna Komisja Handlu (FTC). Proceder miał trwać przez dwa lata.
Według FTC 61,7 miliona dolarów stanowi pełną kwotę zatrzymaną przez Amazon. Zostanie ona przeznaczona na rekompensaty dla kierowców Amazon Flex.
ZOBACZ: Parler usunięty z Amazona. "Pogwałcenie zasad"
Komisja złożyła skargę, ponieważ firma zamieściła ogłoszenie, z którego wynikało, że partycypując w programie Flex, kierowcy mogą zarabiać od 18 do 25 USD za godzinę i zatrzymać wszystkie napiwki od klientów.
Narzekania setek kierowców
Według FTC Amazon obniżył stawkę godzinową dla kierowców Flex nie informując ich o tym i wykorzystał napiwki, aby wyrównać różnicę między stawką obiecaną kierowcom, a nową, niższą stawką godzinową. Setki kierowców narzekało na zmianę i oskarżyło Amazon o celowe ukrywanie zmiany wynagrodzenia - informuje "Forbes".
According to @FTC’s complaint against Amazon and its subsidiary, Amazon Logistics, the company regularly advertised that drivers participating in the Flex program would be paid $18–$25 per hour for their work making deliveries to customers. 3/4 pic.twitter.com/FEBAq26047
— FTC (@FTC) February 2, 2021
Amazon ma powrócić do poprzedniego modelu płac. Jak przypomina "Forbes" Amazon Flex został wprowadzony w 2015 roku jako usługa dostawcza, która umożliwiała kierowcom dostarczanie towarów własnym pojazdem. Kierowcy są klasyfikowani przez Amazon jako niezależni wykonawcy i dostarczają paczki w kilkudziesięciu miastach USA.
Od księgarni do światowego koncernu
We wtorek poinformowano, że w trzecim kwartale Andy Jassy zastąpi Jeffa Bezosa na stanowisku prezesa Amazona. Bezos obejmie funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.
Bezos założył Amazon w 1994 roku i przekształcił go z księgarni internetowej w koncern zajmujący się sprzedażą online, oferując ogromną gamę produktów na całym świecie. Obecnie akcje Amazona na nowojorskiej giełdzie warte są 1,6 biliona USD.
Jassy, który zastąpi Bezosa na stanowisku prezesa, rozpoczął pracę w Amazonie w 1997 roku. Kierował biznesem chmurowym koncernu.
Amazon zanotował w czwartym kwartale 2020 roku 14,09 USD zysku na akcję oraz 125,56 mld USD przychodów. To wyniki lepsze od oczekiwań analityków, ale zepchnęła je na drugi plan rezygnacja z funkcji prezesa Jeffa Bezosa, założyciela firmy.
Czytaj więcej