Luzowanie obostrzeń. Otwarte galerie handlowe, brak godzin dla seniorów
Od poniedziałku, 1 lutego sklepy w galeriach handlowych są otwarte, nie ma już godzin dla seniorów. W palcówkach handlowych nadal obowiązuje limit osób, wymóg noszenia maseczek i zachowania dystansu w placówkach handlowych.
Od poniedziałku wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą działać z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w czwartek, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątkiem będzie ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i otworzenie instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki. Poinformował również o zniesieniu godzin dla seniorów.
ZOBACZ: Zmiany w obostrzeniach. Otwarte galerie, likwidacja godzin dla seniorów
Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem ws. ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z epidemią, od 1 lutego w galeriach mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych.
Koniec z godzinami dla seniorów
W palcówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.
Nie obowiązują zaś od 1 lutego godziny dla seniorów.
ZOBACZ: "Czujemy niesprawiedliwość". Branża hotelarska o przedłużeniu obostrzeń
W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz. Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.
WIDEO: Od 1 lutego w galeriach mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych
Zamknięte hotele
Ograniczono pozostaje działalność hotelarska. Rozszerzono jednak krąg osób, które mogą korzystać z hoteli: o członków komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a także o osoby uczestniczące w przygotowaniu i organizacji tych egzaminów oraz członków komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o transporcie drogowym, kierujących pojazdami, przewozie towarów niebezpiecznych, dozorze technicznym, w związku z wykonywaniem zadań służbowych.
Wyłączeni z zakazu korzystania z hoteli mogą też członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych w trakcie prowadzenia badań wypadków lub incydentów.
Dotąd hotele były tylko dostępne m.in. dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, działały też hotele pracownicze.
ZOBACZ: 95 proc. hoteli w Rzymie jest zamkniętych. Jedna czwarta z nich nie wznowi działalności
Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała skutki 15 tygodni lockdownu na ponad 30 mld zł strat dla sklepów i usługodawców oraz niższe o ok. 6,2 mld zł wpływy z VAT do budżetu państwa.
Według Polskiej Federacji Fitness oraz kilku innych organizacji branżowych, proponowana pomoc państwa dla przedsiębiorców z branż poszkodowanych przez lockdown jest niewystarczająca.
Przedłużone obostrzenia
Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., następnie z przedłużeniem do 30 stycznia, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, które spowodowały ograniczenie w działaniu galerii handlowych, branży fitness, branży rozrywkowej oraz gastronomii.