Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Wiadomo kiedy publikacja uzasadnienia
W środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji - dowiedziała się Interia. Chodzi o decyzję z 22 października, kiedy sędziowie orzekli, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny poinformował na swojej stronie internetowej, że zdania odrębne do uzasadnienia wyroku ws. przepisów aborcyjnych zgłosili trzej sędziowie: Jarosław Wyrembak, Mariusz Muszyński i Zbigniew Jędrzejewski.
Jak dowiedziała się Interia, uzasadnienie wyroku, do którego zostaną dołączone pisemne uzasadnienia zdań odrębnych, zostanie opublikowane w środę.
Wyrok Trybunału
22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją orzeczenia.
Uzasadnienia zdań odrębnych
Zdania odrębne od tej decyzji zgłosili sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. W piątek po godzinie 14:00 Trybunał Konstytucyjny podał, że wyżej wymienieni sędziowie złożyli już swoje pisemne uzasadnienia.
Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK zgłosili sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.
Protesty po orzeczeniu TK
22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.
Decyzja TK wywołała falę protestów w całej Polsce; w mniejszej skali, niż jesienią, trwają one do teraz.
ZOBACZ: Manifestacja Strajku Kobiet w Warszawie. Policja zatrzymała 11 osób
W środę, 20 stycznia w Warszawie m.in. w okolicy ronda de Gaulle'a, pl. Trzech Krzyży, Sejmu, a także ronda Dmowskiego odbył się kolejny z protestów Strajku Kobiet.
Doszło do przepychanek policji z demonstrantami, którzy próbowali przebić się przez kordon, który utworzyła policja. Kilku osobom - po użyciu gazu łzawiącego - w tym policjantom, pomocy musiało udzielić pogotowie ratunkowe.