Polsat News nieoficjalnie: nauka zdalna uczniów klas IV-VIII przedłużona
Nauka zdalna uczniów z klas IV-VIII zostanie przedłużona o kolejne dwa tygodnie - nieoficjalnie dowiedział się Polsat News. Minister edukacji i nauki powiedział na konferencji, że "przygotowywane są wytyczne", ale "decyzje podejmuje premier". Przemysław Czarnek dodał, że 99 proc. przedszkoli i ponad 98 proc. szkół podstawowych w klasach 1-3 pracuje normalnie w trybie stacjonarnym.
W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.
- Kolejnym elementem nauczania w szkołach są zmiany, które przewidujemy w przyszłości. Decyzje, co będzie dalej ze szkołami podejmuje pan premier - powiedział Przemysław Czarnek odnosząc się do informacji o ewentualnym luzowaniu obostrzeń dotyczących nauki w klasach 4-8.
- Przygotowujemy się na różne okoliczności w pięciu wariantach, które przygotowujemy - podał. Jak stwierdził dane ze szkół m.in. o frekwencji przekazywane są na bieżąco do Ministerstwa Zdrowia. Jego zdaniem wytyczne dla klas 4-8 są przygotowywane z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Minister powiedział, że sytuacja w tych klasach zależy od dynamiki pandemii, a decyzje mogą także wprowadzić ostrzejsze regulacje dotyczące nauki w szkołach.
Ponad 99 proc. frekwencji w szkołach i przedszkolach
- Mamy ósmy dzień pobytu dzieci z klas 1-3 w szkołach podstawowych po zakończeniu ferii zimowych. Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach, w których odbywa się nauczanie stacjonarne - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Według ministra na razie nie ma większych problemów.
- W skali Polski pracuje 15 tys. 170 przedszkoli w trybie stacjonarnym, zaledwie w 37 przedszkolach nauka odbywa się w trybie zdalnym, a w 93 w trybie mieszanym - powiedział minister. - Ponad 99 proc. przedszkoli pracuje normalnie - powiedział.
ZOBACZ: Nauczyciele przetestowani przed powrotem do szkoły. Ponad 2,4 tys. pozytywnych wyników
- Jeśli chodzi o funkcjonowanie szkół podstawowych to 14 tys. 274 szkoły pracują stacjonarnie, w 21 prowadzona jest nauka zdalna a zaledwie 148 pracuje w trybie mieszanym. Zatem blisko 99 proc. szkól pracuje normalnie - powiedział Czarnek.
- Frekwencja w przedszkolach i szkołach frekwencja jest 99-procentowa i utrzymuje się na tym samym poziomie od poniedziałku, co na dzisiaj świadczy o tym, że wymogi sanitarne zastosowane przez dyrektorów we wszystkich placówkach szkolnych i przedszkolnych przynosi na ten moment oczekiwane rezultaty - powiedział polityk.
Konsultacje mogą odbywać się w szkołach
- Nadal dyrektorzy mogą organizować konsultacje dla uczniów klas ósmych i maturalnych, których czekają egzaminy. - Konsultacje takie są i mogą być organizowane w małych grupach w szkołach - powiedział Czarnek.
Centralna Komisja Egzaminacyjna próbne arkusze egzaminacyjne udostępni szkołom w marcu, na około dwa miesiące przez egzaminami, które odbędą się w maju - podał resort.
W szkołach w ramach konsultacji mogą być przeprowadzane sprawdziany z zachowaniem zasad sanitarnych.
ZOBACZ: Zawieszono zajęcia w 10 szkołach na Podkarpaciu. Zakażeni nauczyciele i uczniowie
- Uczniowie, którzy korzystają z nauki zdalnej w szkole to przypadki dotyczące mniej niż 1 procenta uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zmieniamy jednak przepis rozporządzenia, które tego dotyczy. Dyrektorzy szkół będą mieli obowiązek organizowania nauczania stacjonarnego dla uczniów niepełnosprawnych - powiedział Czarnek.
- Jeśli chodzi o pozostałych uczniów to "będą mogli", ale nie będą musieli organizować stanowisk nauki zdalnej dla tych uczniów, którzy nie będą mogli korzystać z nauki zdalnej na przykład z powodu kłopotów sprzętowych - powiedział Czarnek. Jego zdaniem chodzi o uniknięcie nadużyć. Decydować będzie dyrektor mając na uwadze warunki bezpieczeństwa.
Olimpiady przedmiotowe w szkołach
- Mamy możliwość przeprowadzania olimpiad przedmiotowych w szkołach - powiedział Przemysław Czarnek. Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia do przeprowadzenia poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach ministra edukacji - poinformował.
ZOBACZ: Prezydent: dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły
- To są zasady wypracowane po to, żeby nauka odbywała się w klasach 1-3 zgodnie z reżimem sanitarnym - powiedział Czarnek. - Żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom i to się sprawdza - powiedział minister.
- Szkoły mogą prowadzić zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu - powiedział polityk. Przypomniał jednak, ze uczniowie branżowych szkół pierwszego stopnia, którzy są młodocianymi pracownikami nadal realizują zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u nich nie występują istotne zagrożenia.
Niedzielski nie rekomenduje dalszego otwierania szkół
W środę minister zdrowia podkreślił, że "absolutnie nie rekomenduje dalszego otwierania szkół".
- Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - powiedział Adam Niedzielski.
ZOBACZ: Niedzielski: absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół
Według resortu edukacji o przejściu szkoły na tryb pracy inny niż stacjonarny decyduje organ prowadzący, za zgodą sanepidu, po rozpoznaniu sytuacji epidemicznej w placówce.
Czytaj więcej