Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 27 stycznia
Nieoficjalnie Polsat News dowiedział się, że nauka zdalna dla uczniów klas IV-VIII zostanie przedłużona. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli" w Niemczech, a wirusolodzy chcą wspólnych przepisów dotyczących podróży dla całej Europy. W portugalskich szpitalach brakuje już miejsc dla chorych na Covid-19. Pojawił się apel o pomoc.
Oto Raport Dnia - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa oraz jej skutkach w Polsce i za granicą.
Rekord zaszczepionych
- W Polsce odnotowano 6 789 nowych przypadków koronawirusa,
- Zmarło kolejnych 389 chorych na Covid-19, w tym 292 pacjentów z chorobami współistniejącymi,
- Oznacza to, że łączna liczba zainfekowanych od początku epidemii w naszym kraju wzrosła do 1 489 512, a zgonów - do 36 054,
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że we wtorek padł dobowy rekord szczepień: 118 915.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 27 stycznia
Nauka zdalna uczniów klas IV-VIII przedłużona
- Nauka zdalna uczniów z klas IV-VIII zostanie przedłużona o kolejne dwa tygodnie - nieoficjalnie dowiedział się Polsat News. Minister edukacji i nauki powiedział na konferencji, że "przygotowywane są wytyczne", ale "decyzje podejmuje premier".
- - Nadal dyrektorzy mogą organizować konsultacje dla uczniów klas ósmych i maturalnych, których czekają egzaminy. - Konsultacje takie są i mogą być organizowane w małych grupach w szkołach - powiedział Czarnek.
- W środę minister zdrowia podkreślił, że "absolutnie nie rekomenduje dalszego otwierania szkół". - Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - powiedział Adam Niedzielski.
ZOBACZ: Polsat News nieoficjalnie: nauka zdalna uczniów klas IV-VIII przedłużona
Merkel chce kolejnych obostrzeń w Niemczech
- Kanclerz Angela Merkel domaga się zaostrzenia nałożonych na obywateli ograniczeń ze względu na zagrożenie mutacjami koronawirusa. Możliwe jest wprowadzenie zakazu podróży.
- "Musimy być jeszcze bardziej rygorystyczni, w przeciwnym razie wrócimy tam, gdzie byliśmy dwa tygodnie temu" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.
- "Sytuacja wymknęła się spod kontroli" - powiedziała. Jak relacjonuje "Bild" jednym z pomysłów Angeli Merkel jest ograniczenie mobilności do obszaru w promieniu 15 km od miejsca zamieszkania. Kanclerz chciałaby także, aby podróżowanie stało się dla Niemców "niewygodne i nieatrakcyjne" np. przez obowiązkową kwarantannę.
- Merkel domaga się również częstszych testów na COVID-19 w domach seniora.
ZOBACZ: Merkel chce kolejnych obostrzeń w Niemczech. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli"
Przepisy dotyczące podróży wspólne dla całej Europy?
- Niemiecka wirusolog Sandra Ciesek i inni eksperci w czasopiśmie "The Lancet" wezwali do ujednolicenia zasad dla podróżujących w Europie. - Musimy spróbować opóźnić rozprzestrzenianie się mutacji - powiedziała Ciesek.
- - Nie żyjemy na odizolowanej wyspie. To może się udać tylko, jeśli cała Europa będzie działać wspólnie - stwierdziła Sandra Ciesek w rozgłośni NDR, apelując o jednolicenia zasad dla podróżujących w Europie.
ZOBACZ: Przepisy dotyczące podróży wspólne dla całej Europy? Domagają się tego wirusolodzy
Pandemia zaszkodziła gospodarce mniej, niż można było oczekiwać
- GUS ogłosi w piątek, że w 2020 roku polski PKB załamał się zaledwie o 2,5 proc., lub tylko odrobinę więcej. "Jesienna" fala pandemii wyrządziła gospodarce znacznie mniejsze szkody niż można było oczekiwać - pokazują ostatnio opublikowane dane.
- To głównie zasługa przemysłu, który dobrze zniósł drugą, jesienna falę. Zakłady się nie zamknęły, a na ich produkcję cały czas był popyt za granicą.
- Światowa gospodarka też nauczyła się żyć z pandemią. Według wstępnych szacunków PKB Niemiec spadł w zeszłym roku o 5 proc., gdy w II kwartale, a więc w wyniku "wiosennej" fali, załamał się o 9,8 proc.
- Według monitorującej obroty międzynarodowe holenderskiej instytucji publicznej CPB, wolumen światowego handlu wzrósł o 2,1 proc. w listopadzie 2020 roku w porównaniu z październikiem, po wzroście o 0,7 proc. w październiku i był już nieco wyższy niż na koniec 2019 roku, a więc przed pandemią.
ZOBACZ: Pandemia zaszkodziła gospodarce. Jednak mniej, niż można było oczekiwać
Brakuje miejsc w portugalskich szpitalach
- Rząd Portugalii wezwał inne państwa UE do pomocy w walce z epidemią Covid-19. Ma ona polegać m.in. na przyjmowaniu przez szpitale innych krajów Portugalczyków zakażonych koronawirusem.
- Jak powiedział podczas środowej konferencji w Lizbonie sekretarz stanu ds. zdrowia Antonio Lacerda Sales, władze Portugalii w najbliższym czasie "sfinalizują procedurę ubiegania się o zagraniczne wsparcie"
- Media twierdzą, że wśród dwóch unijnych krajów, z którymi rząd Portugalii prowadzi już zaawansowane rozmowy o pomocy w walce z epidemią, są Hiszpania oraz Niemcy.
Dwie maski zamiast jednej?
- Dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA i doradca medyczny prezydenta Joego Bidena, zasugerował noszenie dwóch maseczek ochronnych twarzy. W ten sposób mielibyśmy się uchronić przed bardziej zaraźliwą, brytyjską mutacją koronawirusa. - To po prostu rozsądne, prawdopodobnie będzie skuteczniejsze - stwierdził Anthony Fauci.
- Tymczasem amerykański portal Summit.news podał w środę, powołując się na telewizję CNBC, że niektórzy eksperci doradzają noszenie nawet potrójnych masek, lub masek trójwarstwowych.
ZOBACZ: Dwie maski zamiast jednej? Eksperci mówią nawet o trzech
Najstarszy Polak zaszczepił się na koronawirusa
- Stanisław Kowalski urodził się w 1910 roku i jest najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce. We wtorek w przychodni w Świdnicy senior przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
- "Zgłosił się punktualnie z szerokim uśmiechem. Oby za jego przykładem poszło jak najwięcej "młodszych" seniorów. Dwieście lat Panie Stanisławie!!!" - poinformowała przychodnia, która przeprowadziła szczepienia.
- Pan Stanisław to lekkoatleta amator, rekordzista Europy w biegu na 100 metrów w kategorii stulatków z 2014 i pierwszy superstulatek w historii Polski. Zdobywał także medale imprez weteranów w pchnięciu kulą.
ZOBACZ: Najstarszy Polak zaszczepił się na koronawirusa. Ma 111 lat
Do ilu krajów dotarły nowe warianty koronawirusa?
- Liczba krajów i terytoriów, gdzie obecnie występuje brytyjski wariant koronawirusa, wynosiła 70 na dzień 25 stycznia, o 10 więcej niż 12 stycznia - ogłosiła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
- Wariant południowoafrykański, podobnie jak brytyjski jest znacznie bardziej zaraźliwy niż pierwotny SARS-CoV-2, także nadal się rozprzestrzenia i jest teraz obecny w 31 krajach i terytoriach, czyli w ośmiu krajach więcej - podaje WHO w cotygodniowym przeglądzie epidemicznym.
-
Na całym świecie trwają badania mające na celu określenie przyczyn większej zaraźliwości wariantu brytyjskiego.
ZOBACZ: Do ilu krajów dotarły warianty brytyjski i południowoafrykański koronawirusa? Dane WHO
Wideo dnia: 102-letni kombatant zaszczepił się na koronawirusa
W poniedziałek w całym kraju ruszyły szczepienia dla seniorów. W jednej z przychodni w Świdnicy (woj. dolnośląskie) jako pierwszy stawił się najstarszy Polak, Stanisław Kowalski. 111-latek przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Od prezydent miasta dostał bukiet kwiatów i życzenia zdrowia. Żołnierze WOT pomogli dojechać na szczepienie w Białymstoku 102-letniemu kombatantowi.
Czytaj więcej