Wyrok TK ws. aborcji. Wyjaśniono, kiedy nastąpi publikacja uzasadnienia
Trybunał Konstytucyjny przekazał, że uzasadnienie wyroku ws. aborcji będzie opublikowane wraz z uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych. Jak dodał, niektórzy sędziowie nie wysłali jeszcze takich wyjaśnień. Zdaniem TK, taki tryb postępowania regulują "przepisy prawa".
"Zgodnie z przepisami prawa regulującymi tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego łącznie z pisemnymi uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych" - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.
Poinformował, że "pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili". Chodzi o orzeczenie TK ws. aborcji.
Zdania odrębne od tej decyzji zgłosili sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski.
Są pisemne uzasadnienia
W piątek po godzinie 14:00 Trybunał Konstytucyjny podał, że wyżej wymienieni sędziowie złożyli pisemne uzasadnienia swoich zdań odrębnych.
"Zgłoszone zostały również przez trzech sędziów zdania odrębne do samego uzasadnienia wyroku i dwóch sędziów złożyło już pisemne uzasadnienia swoich zdań odrębnych do uzasadnienia wyroku w sprawie K 1/20" - poinformowano.
Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK zgłosili sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.
Zarówno STK Leon Kieres jak i STK Piotr Pszczółkowski złożyli już pisemne uzasadnienia swoich zdań odrębnych.https://t.co/7voZikXLc4 pic.twitter.com/xeiFK39Hok
— Trybunał Konstytucyjny (@TK_GOV_PL) January 22, 2021
Protesty po orzeczeniu TK
22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.
Decyzja TK wywołała falę protestów w całej Polsce; w mniejszej skali, niż jesienią, trwają one do teraz.
ZOBACZ: Manifestacja Strajku Kobiet w Warszawie. Policja zatrzymała 11 osób
W środę w Warszawie m.in. w okolicy ronda de Gaulle'a, pl. Trzech Krzyży, Sejmu, a także ronda Dmowskiego odbył się kolejny z protestów Strajku Kobiet.
Doszło do przepychanek policji z demonstrantami, którzy próbowali przebić się przez kordon, który utworzyła policja. Kilku osobom - po użyciu gazu łzawiącego - w tym policjantom, pomocy musiało udzielić pogotowie ratunkowe.
Czytaj więcej