Koronawirus w Polsce. Ruszyły zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat
W piątek o godz. 6:00 ruszyły zapisy seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw Covid-19. Od 15 stycznia na konkretne terminy w punktach szczepień umawiają się seniorzy 80 plus. Mają być szczepieni od 25 stycznia. Jak podało ministerstwo zdrowia, w pierwszej godzinie zarejestrowało się 66 tys. osób 70+.
Jak relacjonuje reporter Polsat News Mateusz Białkowski, w wielu miejscach nie można zarejestrować się telefonicznie. Przed przychodniami seniorzy stoją w gigantycznych kolejkach. W niektórych miejscach pojawiły się kartki z informacją, że wolnych terminów na szczepienie już nie ma.
Seniorzy w kolejkach przed przychodniami
W Warszawie na Mokotowie przed punktem zapisów czekało kilkadziesiąt osób, ludzie skarżyli się, że nikt nie odbierał telefonów, a zapisanie się na szczepienie przez internet było niemożliwe. Dlatego zdecydowali się od godziny 6 stać w kolejce. Seniorzy byli wpuszczani w kilkuosobowych grupach.
Z kolei w Szczecinie przed jedną z przychodni kolejka stała przed godz. 6 rano. - Terminy są wyczerpane do końca marca - powiedział jeden z pacjentów reporterom Polsat News. Seniorzy narzekali, że nie wiedzą czy kolejka jest dla seniorów starszych czy młodszych (70+). Twierdzili, że panuje tam bałagan.
WIDEO: Wojciech Andrusiewicz w Polsat News
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia tłumaczył na antenie Polast News, że przy tak dużym zainteresowaniu szczepieniami nie da się uniknąć problemów technicznych. - Oczywiście przy takiej skali zawsze pojawiają się problemy i to najczęściej techniczne - zaznaczał.
Dodał, ze "pojawił się problem jak w pierwszej godzinie mieliśmy 300 tys. połączeń. Był problem z wydolnością systemu ze strony operatora. Sprawnie idą zapisy przez internetowe konto pacjenta mamy prawie 45 tys. zgłoszeń. Problemy mogą się pojawić i od nich nie uciekniemy".
Osoby starsze mogą umawiać się na termin zastrzyków na trzy sposoby z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Nie muszą tego robić osobiście, bo przy telefonicznej rejestracji wystarczy podać imię, nazwisko, numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia.
E-skierowania wystawiane seniorom, automatycznie pojawiają się w systemie, według numerów PESEL. Nie mają one kodu jak inne skierowania. Ważne są 90 dni. Nie obowiązuje też rejonizacja, co oznacza, że każdy może wybrać dla siebie dowolny punkt szczepień.
WIDEO - Seniorzy stoją w kolejkach przed przychodniami
300 tysięcy połączeń na minutę
Trudności z dodzwonieniem się do Infolinii 989 wynikają z bardzo dużej liczby połączeń wykonywanych jednocześnie - jest to nawet 300 tys. prób na minutę - poinformował na Twitterze serwis SzczepimySię. W pierwszej godzinie szczepień zarejestrowało się ponad 66 tys. pacjentów 70+ - dodano.
W pierwszej godzinie zarejestrowało się ponad 66 tys. pacjentów 70+.
— #SzczepimySię (@szczepimysie) January 22, 2021
Odnotowujemy bardzo duży ruch na infolinii, która w w szczycie notowała ponad 300 tys. wywołań na minutę.
Serwis gov.pl podał, że "seniorzy często wybierają tradycyjne formy kontaktu z POZ".
Zaznaczono też, "że harmonogram szczepień jest całkowicie uzależniony od dostaw producentów. "Najlepiej pokazał to ostatni tydzień i ograniczenie dostaw przez firmę Pfizer. Musimy się mierzyć z redukcją o prawie 400 tys. szczepionek w ciągu najbliższych tygodni" - czytamy.
Jedna z internautek zadała pytanie, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński został zaszczepiony poza kolejnością. "Dementujemy tą informację. Jarosław Kaczyński nie jest zaszczepiony" - odpowiedziano na Twitterze SzczepimySię.
Jak zapisać się na szczepienie?
Jedną z dróg umówienia się na nie jest zarejestrowanie przez całodobową infolinię NFZ pod numerem 989. Konsultant zaproponuje termin i miejsce szczepienia.
ZOBACZ: KE zapowiada wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE
Drugim sposobem jest rejestracja elektroniczna z wykorzystaniem Internetowego Konta Pacjenta. Dostępne jest ono na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Do IKP można się też zalogować, wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.
Seniorzy mogą skorzystać też z trzeciej możliwości, czyli umówić wizytę w punkcie szczepień. Takich miejsc jest obecnie na mapie Polski 5981.
Osoby mające trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać z transportu zorganizowanego dla nich przez gminy.
Po ustaleniu terminu pacjent otrzymuje SMS na podany numer telefonu z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Szczepionkę podaje się domięśniowo w ramię
Do czasu wykonania pierwszego szczepienia pacjent może zmienić termin wizyty lub punkt szczepień. Jednak po pierwszym zaszczepieniu (dostępne są na tym etapie szczepionki dwudawkowe) nie można już wprowadzić zmiany, ponieważ dawka musi być podana w określonym przez producentów terminie (w ciągu 3-4 tygodni po pierwszej).
Pacjent musi też zakończyć szczepienia preparatem, którym był szczepiony pierwszy raz, aby zagwarantować maksymalną skuteczność.
ZOBACZ: Szczepionki poza mechanizmem unijnym. Niedzielski: domówiliśmy 25 mln dawek
Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz w punkcie szczepień. Pacjent wypełnia też na miejscu kwestionariusz. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.
Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji. Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.
Czytaj więcej