"Kończy się jakaś epoka". Polska żegna Papcia Chmiela
"Dla ludzi mojego pokolenia kończy się jakaś epoka" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, wspominając rysownika Papcia Chmiela. Autor słynnych komiksów o "Tytusie, Romku i A'Tomku" zmarł w piątek w nocy. Miał 97 lat.
Rysownika pożegnał na Twitterze prezydent. Pisał, że śmierć twórcy znanych komiksów, to koniec pewnej epoki. "Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka" - zaznaczał Andrzej Duda.
Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski - rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) January 22, 2021
Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP.
Papcio Chmiel, czyli właściwie Henryk Jerzy Chmielewski, odwiedził w czerwcu 2018 r. pałac prezydencki, o czym wspomina Kancelaria Prezydenta. Grafik podarował prezydentowi okolicznościowy rysunek. Zamieszczono także nagranie z wizyty.
W czerwcu 2018 r. Pałac Prezydencki odwiedził wybitny gość. Papcio Chmiel świętował 95. urodziny, a w odpowiedzi na życzenia od Prezydenta @AndrzejDuda przygotował rysunek „Wiwat Polska Niepodległa”.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 22, 2021
W 2019 r. Henryk J. Chmielewski został odznaczony medalem #PL100. pic.twitter.com/x1079h9IHQ
Rysownika wspominał także prezydent stolicy.
"Walczył w Powstaniu Warszawskim, a potem dawał radość kolejnym pokoleniom dzieci zaczytujących się w przygodach Tytusa de Zoo. Henryk Jerzy Chmielewski, którego większość z nas znała jako Papcia Chmiela, zmarł w wieku 97 lat. Będzie nam Go bardzo brakowało" - napisał Rafał Trzaskowski.
Walczył w Powstaniu Warszawskim, a potem dawał radość kolejnym pokoleniom dzieci zaczytujących się w przygodach Tytusa de Zoo. Henryk Jerzy Chmielewski, którego większość z nas znała jako Papcia Chmiela, zmarł w wieku 97 lat. Będzie nam Go bardzo brakowało. Fot. @1944pl pic.twitter.com/ZoFHHfykEn
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) January 22, 2021
"Siła wyobraźni i prawdy"
Artystę pożegnał także premier Mateusz Morawiecki. "Niestety odszedł od nas Pan Henryk Chmielewski, »Jupiter«, strzelec w 7. Pułku Piechoty AK »Garłuch«. A dla wielu Papcio Chmiel, twórca przygód Tytusa, Romka i Atomka" - napisał premier na Facebooku.
Niestety odszedł od nas Pan Henryk Chmielewski, „Jupiter”, strzelec w 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch”. A dla wielu Papcio...
Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 22 stycznia 2021
"Powiedzieć o Nim, że był nestorem polskiego komiksu, to nic nie powiedzieć. Niewielu było artystów, którzy w takim stopniu ukształtowali wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków" - zauważył szef rządu.
"Niektórzy mówią, nawiązując do poetyki jego wielkiego dzieła, że uczłowieczył polski komiks, ale chyba wielu z nas może napisać, że nas także uczłowieczył. Pokazał, jak piękny i plastyczny jest język polski, i jaką siłę, szczególnie w czasach szarego PRL-u, mają wyobraźnia i prawda. Spoczywaj w pokoju, Papciu" - podkreślił premier Morawiecki.
ZOBACZ: Papcio Chmiel kończy 97 lat
"»Myślałem i wymyśliłem bezmyślnik ~. Stawiać się go będzie przed zdaniem nie mającym sensu.« (Tytus) ~ Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel. Ta smutna wiadomość kompletnie pozbawiona jest sensu. Niestety początek roku dostarcza ich nam zdecydowanie za dużo" - pisał w mediach społecznościowych Marek Belka, europoseł i były premier.
„Myślałem i wymyśliłem bezmyślnik ~. Stawiać się go będzie przed zdaniem nie mającym sensu.” (Tytus)
— Marek Belka (@profMarekBelka) January 22, 2021
~ Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel. Ta smutna wiadomość kompletnie pozbawiona jest sensu. Niestety początek roku dostarcza ich nam zdecydowanie za dużo.
Chmielewskiego pożegnał też szef resortu kultury. "Był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej. Pozostaną z nami Jego rysunki, które mamy w pamięci. Niech spoczywa w pokoju!" - pisał Piotr Gliński.
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski,Papcio Chmiel,autor najbardziej znanej polskiej serii komiksowej,”tata" Tytusa, powstaniec warszawski,polski patriota. Był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej. Pozostaną z nami Jego rysunki, które mamy w pamięci. Niech spoczywa w pokoju!
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) January 22, 2021
Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel” - autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A'Tomek”, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej. Miał 97 lat.
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) January 22, 2021
***
fot. Jakub Kamiński pic.twitter.com/2oRAwyBCTk
Chmielewski w czasie II Wojny Światowej walczył w powstaniu warszawskim. Weterana pożegnało Muzeum Powstania Warszawskiego.
😢 Bardzo, bardzo smutna wiadomość... W nocy odszedł Henryk Jerzy Chmielewski znany jako "Papcio Chmiel" - artysta, twórca kultowych komiksów, Powstaniec Warszawski z 7. pułku piechoty "Garłuch". Miał 97 lat.
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) January 22, 2021
Cześć jego pamięci! 🇵🇱 pic.twitter.com/Auz1tFzazN
- Właściwie od początku istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego współpracował z nami, przygotował na otwarcie Muzeum mały trzystronicowy komiks, w którym Tytus jest uczłowieczany poprzez przygotowanie do wizyty na otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego - powiedział Ołdakowski.
Przypomniał, że Papcio Chmiel był powstańcem z 7. pułku piechoty "Garłuch", którego "początki były straszne, bo większość jego kolegów zginęło podczas szturmu na Okęcie". - W pierwszych dniach powstania to zgrupowanie poniosło olbrzymie straty. Papcio zawsze opowiadał, że to go tak nastroiło, że skoro wtedy nie zginął, to znaczy, że powinien żyć - wspominał Ołdakowski.
- To, co dla nas było niesamowite w kontaktach z Papciem, powstańcem warszawskim, człowiekiem, który ukształtował gusta wielu pokoleń Polaków, milionów odbiorców, to, że dzielił się radością. On uważał, że należy ludzi zachęcać do radości i jego komiksy poza warstwą rozrywkową, miały warstwę edukacyjną, pedagogiczną - podkreślił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Moje dzieciństwo"
Papcio Chmiela wspominali także dziennikarze. Piotr Witwicki, redaktor naczelny Interii przywołał swój ulubiony fragment.
Mój ulubiony był o tym, jak Tytus Romek i Atomek poszli na western do kina i znaleźli się na dzikim zachodzie. Minęło 114 strzałów znikąd, kopalnia zegarków... Moje dzieciństwo
— Piotr Witwicki (@PiotrWitwicki) January 22, 2021
Do tej samej historii w odpowiedzi nawiązał Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej.
"A ja widzę samo lasso..."
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) January 22, 2021
Wojciech Dąbrowski, dziennikarz Polsat News, wspomina, że Tytusem "zaraził" syna. "To była jego pierwsza lektura" - zaznacza.
Czytaj więcejBiegałem po Świat Młodych dla Tytusa. Wycinałem odcinki i kleiłem, a potem i tak kupowałem wydania Ksiąg. Zarazilem Tytusem syna. To była jego pierwsza lektura!
— Wojciech Dąbrowski (@W_Dabrowski) January 22, 2021
- Świetnie tańczysz w tłoku.
- Trenuję w tramwaju w godzinach szczytu.
Za milion takich perełek, #DziękujęPapciu ! pic.twitter.com/fIImbbri1F