Strach przed kolejną falą koronawirusa. Chiny zbudowały centrum kwarantanny dla kilku tysięcy osób
W obawie przed kolejną falą koronawirusa, Chiny zbudowały centrum kwarantanny mogące pomieścić 4 tys. osób. Ogromny obiekt powstał w ciągu zaledwie pięciu dni.
Film państwowej telewizji CCTV pokazuje ekipy pracujące nieprzerwanie w dzień i w nocy, pomimo mrozów. Budowa rozpoczęła się 13 stycznia na obrzeżach miasta Shijiazhuang, w prowincji Hubei - epicentrum pierwszej fali COVID-19. Obóz rozciąga się na 108 akrów (prawie 44 hektary).
Sceny na placu budowy przypominają działania z początku ubiegłego roku, kiedy w ekspresowym tempie budowano prowizoryczne szpitale polowe w Wuhan. Według lokalnych władz, około 600 umeblowanych apartamentów będzie gotowych w środę, a kolejne 1173 zostanie ukończonych w czwartek.
A COVID-19 quarantine center is under construction in Nangong City, north China's Hebei Province, Jan. 19, 2021. #Coronavirus
Opublikowany przez CCTV Wtorek, 19 stycznia 2021
Najnowsza fala zakażeń
We wtorek Chiny zarejestrowały 118 nowych zakażeń SARS-CoV-2 (najwięcej od pięciu miesięcy). 43 w prowincji Jilin a 35 w prowincji Hubei.
Najnowsza fala zakażeń wywołuje obawy o nawrót pandemii w czasie nadchodzącego Święta Wiosny, gdy tradycyjnie setki milionów pracowników napływowych wracają do rodzinnych miejscowości, by spotkać się z krewnymi. Władze wielu prowincji zachęcają ich, by w tym roku z tego zrezygnowali.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 20 stycznia
W związku z nowymi ogniskami zakażeń cztery chińskie miasta - trzy w prowincji Hebei i jedno w prowincji Heilongjiang - ogłosiły lockdown i objęły kwarantanną domową wszystkich swoich mieszkańców, łącznie ponad 28 mln osób. Niektóre miasta i regiony kraju wprowadzają też obowiązek kwarantanny podróżnych z innych części kraju.
Szczepienia przeciw COVID-19
Jak ogłosiły w środę władze ChRL, mieszkańcom Chin podano dotąd ponad 15 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19, a chińscy producenci Sinopharm, Sinovac i CanSino Biologics złożyli wnioski o przystąpienie do globalnego mechanizmu dystrybucji COVAX.
Masowe szczepienia określonych grup zawodowych trwają w Chinach kontynentalnych od końca grudnia, gdy władze dopuściły do powszechnego użytku preparat opracowany przez chińską grupę biotechnologiczną CNBG, spółkę zależną Sinopharmu. Już od lipca 2020 roku w kraju prowadzono jednak szczepienia w ramach programu kryzysowego.
Czytaj więcej