Odkrycie, które zmieni historię. Trumny sprzed 3 tysięcy lat w egipskiej świątyni
Setki drewnianych trumien, maski pogrzebowe i mumie sprzed 3 tysięcy lat odkryto podczas misji archeologicznej na terenie starożytnej świątyni w Sakkarze.
To pierwszy przypadek odkrycia artefaktów i trumien sprzed 3000 lat, którego dokonano na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze. Znalezisko potwierdza, że miejsce funkcjonowało jako cmentarz już między XVI a XI wiekiem p.n.e., czyli znacznie wcześniej niż pierwotnie zakładano.
Świątynia pogrzebowa królowej Nearit
Świątynia pogrzebowa królowej Nearit została odkryta w sobotę przez misję archeologiczną pracującą pod nadzorem znanego archeologa, Zahiego Hawassa - poinformowało w sobotę poinformowało Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu.
ZOBACZ: Elon Musk: „Kosmici zbudowali piramidy”. Egipt zaprzecza i zaprasza go do przyjazdu
Podczas prac odnaleziono 52 szyby grobowe, sięgające od 10 do 12 metrów w głąb ziemi, w których znajdowały się setki sarkofagów, których wiek szacuje się na około 3 tysiące lat. Są na nich namalowane sceny z udziałem bogów, których czczono w owym okresie.
Dutzende Mumien im altägyptischen Sakkara entdeckt - https://t.co/KJRjt1ORI9 pic.twitter.com/gTIGCqhaUh
— TourExpi Deutsch (@TourExpi_GLOBAL) January 18, 2021
Odnaleziono także fragment papirusu o długości 4 metrów i szerokości 1 metra. Na zwoju cytowany jest fragment z 17 rozdziału Księgi Umarłych. Odnotowane jest na nim imię właściciela - Pw-Kha-Ef, które odkryto również na 4 posążkach Uszebti (figurka w kształcie mumii) i jednej z drewnianych trumien.
Odkrycie, które zmieni historię
Archeolodzy znaleźli również skrytkę z 50 innymi, dobrze zachowanymi trumnami, a na nich maski pogrzebowe, artefakty w kształcie ptaków oraz bogato zdobiony topór z brązu, który należał najprawdopodobniej do przywódcy armii z okresu Nowego Państwa. Odkryto także luksusową kapliczkę z cegły mułowej i kapliczką poświęconą Anubisowi, w której znajdowały się również jego posągi.
🇪🇬 Les autorités égyptiennes ont dévoilé aujourd'hui au public de nouveaux "trésors" archéologiques découverts dans la nécropole de Saqqarah dont une cinquantaine de sarcophages du Nouvel Empire vieux de plus de 3.000 ans #AFP pic.twitter.com/Pr7qXVYMQS
— Agence France-Presse (@afpfr) January 17, 2021
Natrafiono również na imponujące ilości ceramiki pochodzącej z okresu Nowego Państwa, dającej dowody na stosunki handlowe między Egiptem a Kretą, Syrią i Palestyną - poinformowało ministerstwo.
- Wszystkie te odkrycia odmienią historię Sakkary i Nowego Państwa - powiedział Zahi Hawass, były minister ds. starożytności w rządzie Isama Szarafa.
Mają nadzieję na pobudzenie turystyki
To nie pierwsze odkrycia na terenie Sakkary w ostatnim czasie. W listopadzie odnaleziono tutaj 100 nietkniętych sarkofagów, których wiek szacuje się na 2500 lat. Było to najważniejsze znalezisko archeologiczne dokonane w Egipcie w zeszłym roku.
ZOBACZ: Szczątki 4 tys. osób, monety, biżuteria. Odkrycie poznańskich archeologów
- Sakkara nie odkryła przed nami jeszcze wszystkich swoich tajemnic – stwierdził wówczas egipski minister Khaled al-Anani.
Władze Egiptu mają nadzieję, że najnowsze odkrycia przyczynią się do pobudzenia ruchu turystycznego. Zmalał on w związku z pandemią koronawirusa. Planują, że w tym roku uda się otworzyć Wielkie Muzeum Egipskie, które zostanie zbudowane w pobliżu słynnych piramid w Gizie.
Czytaj więcej