Warszawa. Kolejna awaria ciepłownicza. Kilkadziesiąt budynków bez ogrzewania przez całą noc
Krótko po naprawie awarii, do której w związku z uszkodzeniem rury sieci ciepłowniczej doszło w piątek na ul. Jagiellońskiej, w sobotę przed południem doszło do kolejnej. Możliwe jest, że po raz kolejny ponad 60 budynków na Pradze pozostanie bez dostaw ciepła. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.
Chodzi o budynki przy ul. Jagiellońskiej, Kępnej, Marcinkowskiego, Okrzei, Sierakowskiego, Sprzecznej, Targowej, Wrzesińskiej i Zamoyskiego.
ZOBACZ: Warszawa: awaria sieci ciepłowniczej na Pradze. Woda wypłukała dziurę, w którą wpadł autobus
Rzeczniczka spółki Veolia Energia Warszawa Aleksandra Żurada poinformowała, że piątkowa awaria zgodnie z planem została usunięta ok. godz. 6 rano w sobotę. "Po godz. 9 napełniany i uruchomiany był ciepłociąg, więc do godz. 11 rzeczywiście wszyscy mieszkańcy mogli odczuć płynące ciepło. W okolicy doszło jednak do następnej awarii" - przekazała.
Wyjaśniała, że przy napełnianiu ciepłociągu może wystąpić zjawisko uderzenia hydraulicznego, które stwarza ryzyko awarii w jakimś innym, bliskim miejscu. "To ryzyko wystąpienia awarii dodatkowo wzrasta przy niskich temperaturach, które mamy. Wynika to z dużej różnicy temperatury wody w rurociągu i temperatury na zewnątrz" - powiedziała Żurada.
Jak dodała, na miejscu są służby Veolii, a dalsze informacje będą przekazywane za pośrednictwem strony internetowej spółki. Poinformowała też, że "bardzo prawdopodobne jest", że od dostaw ciepła odłączone będą musiały być te same budynki, co w piątek. Było ich ponad 60.
Ozdoba: konieczne wyjaśnienia
Do tej sytuacji odniósł się wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba. "W ciągu ostatnich kilku dni dowiadujemy się o kolejnej awarii sieci ciepłowniczej. Uważam, że mieszkańcom należy się wyjaśnienie sytuacji, jak wygląda sprawa nakładów finansowych i wykonywanych prac konserwatorskich sieci, dlatego zdecydowałem, że w ministerstwie powstanie grupa robocza, która zwróci się z żądaniem do Veoli o szczegóły działalności od 2011 roku w związku z tym, że to Veolia dzisiaj jest właścicielem sieci ciepłowniczej" - powiedział.
Ozdoba przypomniał też, że w 2011 roku doszło do prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. "Prywatyzacja SPEC-u to jedna z większych afer Platformy Obywatelskiej. Spółka przynosząca zyski została sprywatyzowana. Ówczesnym dyrektorem do spraw nadzoru właścicielskiego była obecna pani prezes MPWiK Renata Tomusiak" - powiedział wiceminister KiŚ.
Miasto pomoże mieszkańcom
Awaria ciepłownicza ma zostać usunięta do godz. 11 w niedzielę. Mieszkańcy spędzą więc mroźną noc bez ogrzewania w swoich domach.
"Mieszkańców, których objęła awaria patroluje Straż Miejska we współpracy z administratorami budynków. Sprawdzają, czy ktokolwiek potrzebuje pomocy - szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami" - poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.
Pracownicy @SMWarszawa wciąż chodzą od drzwi do drzwi i sprawdzają czy mieszkańcy bloków dotkniętych awarią @Veolia nie potrzebują pomocy. W razie potrzeby ewakuacji przygototowano liceum LXXVI im. J. Piłsudskiego. pic.twitter.com/9Zny8JNg2y
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) January 16, 2021
Mieszkańcom wypożyczane są elektryczne piecyki; osoby chętne mogą także zostać ewakuowane do specjalnie przygotowanego w tym celu budynku Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Piłsudskiego. Jak dodaje Gałecka ratusz uruchomił dla mieszkańców Pragi specjalną infolinię pod numerem 19 115, na którą mogą dzwonić, gdy będą potrzebować pomocy.
Czytaj więcej