Koronawirus w Polsce. Jak zarejestrować się na szczepienie? Wyjaśniamy
Od piątku osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do wyboru mają niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Od dziś wszyscy dorośli mogą też zgłaszać chęć zaszczepienia się.
Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku mogą się umawiać seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
ZOBACZ: Na szczepienie umówisz się przez telefon. Zapisy ruszają 15 stycznia
Seniorzy po osiemdziesiątce od 15 stycznia mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
Rejestracja telefoniczna
Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny.
Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani – można wybrać dowolny punkt).
"W przypadku, gdy rozpoczął się twój etap szczepień, zostaniesz połączony z konsultantem. Po podaniu imienia, nazwiska, nr PESEL oraz numeru kontaktowego, konsultant zaproponuje ci najszybsze możliwe terminy w najbliższym punkcie szczepień" - poinformowano w nagraniu przygotowanym przez Kancelarię Premiera.
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) January 13, 2021
Po przyjęciu pierwszej dawki, pacjent zostanie zapisany na przyjęcie drugiej dawki bezpośrednio w punkcie szczepień.
Rejestracja online
Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.
➡️Od 15 stycznia otwarta będzie rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób 80+❗️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 13, 2021
➡️Od 22 stycznia otwarta będzie rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób 70+❗️
🖥️Sprawdź, jak zarejestrować się przez eRejestrację? pic.twitter.com/4Py9W5hEq1
Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.
Aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.
WIDEO: Jak się zapisać na szczepienia? Wyjaśnia wiceminister zdrowia
Rejestracja w punkcie szczepień
Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Takich miejsc od 15 stycznia będzie niemal 6 tys. Ich lista dostępna jest na stronie.
W środę szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że od 15 stycznia również każda inna osoba powyżej 18 roku życia będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza, osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.
📅 Już od 15 stycznia możesz zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19❗️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 13, 2021
Sprawdź, jak to zrobić ⤵️ pic.twitter.com/kjmhZ0cpeO
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).
WIDEO: reporterka Polsat News Monika Miller o najważniejszych terminach dot. szczepień
Start z technicznymi problemami
Na początku rejestracji nie obyło się bez problemów technicznych. Tuż po północy na stronie pacjent.gov.pl ukazała się informacja o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Dostępność formularza została przywrócona.
"Od rozpoczęcia procesu zgłoszeń i rejestracji notujemy olbrzymi ruch we wszystkich kanałach dostępowych. Wraz z Partnerami systemu dokładamy starań, aby umożliwić obsługę wszystkich zainteresowanych szczepieniami przeciwko COVID-19" - poinformowało w piątek na Twitterze Centrum e-Zdrowia.
Od rozpoczęcia procesu zgłoszeń i rejestracji notujemy olbrzymi ruch we wszystkich kanałach dostępowych. Wraz z Partnerami systemu dokładamy starań, aby umożliwić obsługę wszystkich zainteresowanych szczepieniami przeciwko #COVID19. @MZ_GOV_PL @NFZ_Centrala #SzczepimySię
— Centrum e-Zdrowia (@CentrumeZdrowia) January 15, 2021
Centrum e-Zdrowia (CeZ) jest państwową jednostką budżetową powołaną przez Ministra Zdrowia; odpowiada za realizację projektów IT o szerokim zasięgu, kluczowych dla funkcjonowania obszaru ochrony zdrowia w Polsce.
Czytaj więcej