Znęcali się nad manatem. Wydrapali mu na ciele napis "Trump"
Nieznani sprawcy podpłynęli do manata karaibskiego w pobliżu rzeki Homosassa na Florydzie i przy pomocy ostrego narzędzia wyryli mu na grzbiecie nazwisko urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa. Sprawę wyjaśnia rządowa komisja - za atak na chroniony gatunek grozi 50 tys. dolarów grzywny i rok więzienia.
Ranne zwierzę zostało zauważone w rzece Homosassa w niedzielę. Sprawę nagłośniła lokalna gazeta "Citrus County Chronicle", która zamieściła nagranie z ranionym manatem.
ZOBACZ: Załamał się pod nim lód. Strażacy uratowali topiącego się psa
"Zwierzę nikomu nie przeszkadzało. Jakieś potwory podpłynęły do niego i zrobiły to, co zrobiły" - napisał dziennikarz "Chronicle" na Twitterze.
Here is the video of the poor manatee that had "TRUMP" carved into its body.
— Yashar Ali 🐘 (@yashar) January 11, 2021
Minding it's own business and some monster(s) came along and did this.
If you have information on the person(s) who committed this federal crime please call 888-404-3922 https://t.co/maOImIxQS0 pic.twitter.com/Yx2qaGhFXe
Sprawą zajmuje się agencja Fish and Wildlife Service odpowiedzialna za ochronę fauny i flory w USA (USFWS). Służby zapewniły, że zwierzę nie odniosło poważniejszych obrażeń.
"Daleko idąca przemoc"
Organizacja Centrum Różnorodności Biologicznej (Center for Biological Diversity) wyznaczyło nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów za wskazanie sprawcy lub sprawców zdarzenia. Manaty są w USA gatunkiem chronionym. Ich nękanie jest zagrożone grzywną w wysokości 50 tys. dolarów i rokiem więzienia.
ZOBACZ: Podchodzą do fok i robią zdjęcia. Fokarium walczy z krnąbrnymi turystami
"To oczywiste, że każdy, kto skrzywdził tego bezbronnego, delikatnego olbrzyma, jest w stanie stosować daleko idącą przemoc. Musi zostać natychmiast zatrzymany" - przekazała w oświadczeniu Jaclyn Lopez, dyrektor Centrum Różnorodności Biologicznej.
BBC zwraca uwagę, że na Florydzie żyje obecnie ok. 6300 "krów morskich". W ostatnich latach ich liczebność spadła przez m.in. utratę siedlisk i zakwity glonów. Zwierzęta giną również w zderzeniach z łodziami kierowanymi przez ludzi.
Czytaj więcej