Prof. Fal: kolejne warianty koronawirusa mogą nam zrobić przykrą niespodziankę
- Kolejne warianty koronawirusa mogą nam zrobić dużą niespodziankę, taką przykrą niespodziankę - mówił prof. Andrzej Fal, dziekan Wydziału Medycznego UKSW, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego w programie "Gość Wydarzeń". - Szczepionka jest naszą wielką szansą , ale nie jest czarodziejską różdżką - ocenił prof. Adam Kleczkowski, matematyk, statystyk Uniwersytetu Strathclyde, Glasgow.
Prof. Andrzej Fal w rozmowie z Piotrem Witwickim już na początku zaznaczył, że do stanu sprzed pandemii COVID-19 nie uda nam się wrócić szybko. – To znaczy mówimy o czwartym kwartale tego roku, jeżeli nic nieprzewidzianego się nie zdarzy - sprecyzował.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 stycznia
- To, co nas naprawdę ostatnio martwi to pojawiające się nowe odmiany wirusa – podkreślił. Jak tłumaczył, jeżeli będzie ich więcej, okres powrotu do normalności może się wydłużyć.
Szczepionka to nie "czarodziejska różdżka"
- Wszelkie zmiany będą następować powoli - mówił z kolei prof. Adam Kleczkowski. – Jest wiele powodów do optymizmu, ale musimy uzbroić się w cierpliwość – dodał.
Jak stwierdził, nasze życie może też nie wrócić do takiego stanu, który znaliśmy wcześniej. Prof. Kleczkowski zasugerował, że z powodu pandemii w przyszłości mogą pojawić się ograniczenia w podróżowaniu. Kolejną zmianą w naszym życiu, którą odczujemy, może być obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych.
ZOBACZ: Nałogowe palenie zwiększa ryzyko zachorowania na Covid-19. Ustalenia naukowców
- Szczepionka jest naszą wielką szansą, ale nie jest czarodziejską różdżką - ocenił. I dodał, że pewien rodzaj środków ochronnych będzie musiał z nami zostać jeszcze "przez wiele miesięcy, a być może nawet i dłużej".
WIDEO: prof. Fal: kolejne warianty koronawirusa mogą nam zrobić przykrą niespodziankę
Nowe warianty koronawirusa
- Szczepienia niewątpliwie wprowadzą element bezpieczeństwa - mówił natomiast prof. Andrzej Fal. - Ale pod pewnymi warunkami - przypomniał. Jednym z nich jest odpowiednia liczba osób zaszczepionych. Drugim natomiast sytuacja z nowymi odmianami koronawirusa. Jak na razie wariant brytyjski "wydaje się być wrażliwy na szczepienia". – Nie mamy tej pewności do wariantu RPA - zaznaczył.
ZOBACZ: Włochy: nowa odmiana koronawirusa u osoby bez kontaktu z Wielką Brytanią
- Kolejne warianty koronawirusa mogą nam zrobić dużą niespodziankę, taką przykrą niespodziankę - przestrzegał prof. Fal. Jak dodał, pewne kwestie w naszym życiu mogą już nie wrócić do stanu sprzed pandemii. Jednym z przykładów jest praca zdalna, która może z nami zostać na dłużej. Zdaniem profesora większą rolę w naszym codziennym życiu będzie ogrywać również higiena.
Słowa papieża ws. szczepień
Papież Franciszek w rozmowie z włoską stacją Canale 5 powiedział, że w przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko COVID-19. Szczepionkę nazwał "etyczną" i konieczną. Odrzucanie jej określił jako "samobójczy negacjonizm". Do tych słów nawiązał prowadzący pytając, czy takie apele mogą pomóc sytuacji związanej ze szczepieniami.
ZOBACZ: Smutny rekord we Włoszech. Najwięcej ofiar Covid-19 w Europie
- Zdecydowanie tak, szczególnie u nas w kraju, gdzie powoływaliśmy się wielokrotnie na Papieską Akademię Nauk. Myślę, że dla wielu to jest bardzo istotne - ocenił słowa Ojca Świętego ws. szczepień prof. Andrzej Fal.
Czytaj więcej