Von der Leyen: Komisja Europejska kupi 300 mln dodatkowych szczepionek Pfizera
- Podpisaliśmy umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19 - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak dodała, unijne instytucje "dbają o to, aby Europejczycy mieli wystarczające ilości bezpiecznych i skutecznych szczepionek" przeciw Covid-19.
O dodatkowych 300 mln szczepionek, które KE kupi od Pfizera, Ursula von der Leyen poinformowała podczas wystąpienia w Brukseli, a także na Twitterze.
We make sure Europeans have sufficient doses of safe & effective #COVID19 vaccines.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 8, 2021
We now enable EU countries to buy more doses of the 1st vaccine approved in EU.
They can now buy up to 300 million more doses of the #BioNTech/@Pfizer vaccine.https://t.co/vjZd0L17VL
Oznacza to, że liczba szczepionek Pfizera kupionych przez UE zostanie podwojona do 600 mln. 75 mln porcji z nowej puli zostanie rozdysponowane w II kwartale; pozostałe dawki trafią do poszczególnych państw do końca 2021 r.
- W umowach z firmami zabezpieczyliśmy więcej dawek szczepionek niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację. W portfolio mamy 2,3 mld dawek - wyjaśniła von der Leyen.
Von der Leyen: żaden kraj nie może negocjować równolegle ws. szczepionek
Szefowa KE dodała, iż "umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich". - Żaden kraj UE na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów - mówiła.
Pytana o szanse dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V na unijnym rynku, odpowiedziała, ze każdy taki produkt musi przejść autoryzację Europejskiej Agencji Leków (EMA), aby mógł być dopuszczony do obrotu.
- Pełna transparentność, wszystkie dane musza być przekazane - podkreśliła. Von der Leyen dodała, że najważniejsze jest to, aby UE dostarczała obywatelom bezpieczne i efektywne szczepionki.
We wtorek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i koordynator Narodowego Programu Szczepień, mówił na sejmowej Komisji Zdrowia o możliwości zamówienia szczepionki przeciwko Covid-19 poza unijnym kontraktem.
ZOBACZ: Reuters: liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 25 mln
Stwierdził, że jest to bardzo delikatny temat, a jednocześnie bardzo ważny. - Dlatego, że - co też na poziomie politycznym było podkreślone - szczepionki zostały zakupione w ramach pewnego mechanizmu unijnego. Ale, niestety, liczyliśmy, że tych szczepionek będzie więcej i będzie szybciej - mówił.
- Dzisiaj wygląda to tak, jak wygląda, dlatego niektóre kraje - i do tych krajów również należy Polska - zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek - oświadczył szef KPRM.
Zastrzegł przy tym, że ta sprawa wywołuje emocje na forum międzynarodowym i jeżeli byłaby finalizowana, to trzeba się liczyć z różnego rodzaju zastrzeżeniami dotyczącymi solidarności europejskiej. - Już w przestrzeni publicznej w Niemczech taka debata trwa, bo Niemcy chyba publicznie już o tym powiedziały, że prowadzą takie działania - dodał.
KE zapowiadała, że możliwe są dodatkowe zakupy szczepionki
4 stycznia Komisja Europejska poinformowała, iż prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw Covid-19.
ZOBACZ: Gdula: miałem możliwość zaszczepienia się. Nie skorzystałem
Z kolei pod koniec grudnia Ursula von der Leyen przekazała, że Unia zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki Pfizera. Było to możliwe, ponieważ Komisja Europejska podpisała z producentami specyfiku umowę na dostawy 200 mln dawek z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln.
Wkrótce więcej informacji.
Czytaj więcej