Nowe prawo w Portugalii. Można kogoś wywłaszczyć w zw. z odbudową gospodarki po koronakryzysie
Rząd Portugalii uchwalił przepisy, na podstawie których państwo będzie mogło wywłaszczyć obywateli w sytuacji wyższej konieczności związanej z planem odbudowy gospodarki po koronakryzysie - ogłosił w piątek socjalistyczny gabinet premiera Antonia Costy.
Zgodnie z nowym prawem osoba pozbawiana przez państwo nieruchomości powinna otrzymać odszkodowanie. Nie będzie jednak mogła sprzeciwić się oddaniu państwu terenu w sytuacji "wyjątkowej potrzeby" dotyczącej realizacji priorytetowych inwestycji dla wychodzącej z kryzysu gospodarki.
ZOBACZ: Jak pandemia odbija się na gospodarce? Bank Światowy opublikował raport
Przed wywłaszczeniem obywatela władze będą musiały uzasadnić, że przejmowany teren ma wysoką "użyteczność publiczną".
Zgodnie z nowymi przepisami nieruchomość może zostać przejęta przez państwo w sytuacji, gdy przebiegają tam ważne dla użyteczności publicznej sieci związane z przesyłem energii, z transportem lub istotne z punktu widzenia ekologii.
Wywłaszczenie tylko w "wyjątkowych sytuacjach"
Uchwała rządu przewiduje, że wywłaszczenie może nastąpić tylko w "wyjątkowych sytuacjach" i musi być "należycie uzasadnione, przy jednoczesnym zachowaniu praw, wolności i gwarancji obywatelskich".
Uchwała gabinetu Costy jest wykonaniem ustawy przyjętej przez parlament Portugalii 12 września 2020 roku, w której izba upoważniła władze kraju do "terminowej realizacji" inwestycji priorytetowych dla odbudowy gospodarki po epidemii Covid-19.
Czytaj więcej