Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Na zdjęciu: francuska pielęgniarka przygotowuje porcję szczepionki przeciw Covid-19

W Polsce zaszczepiono przeciw Covid-19 blisko 190 tys. osób. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu zakażenia koronawirusem - 3998. Zła sytuacja jest także w Brazylii, gdzie od początku epidemii zmarło ponad 200 tys. chorych. Zobacz zapis naszej relacji "na żywo".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Król Arabii Saudyjskiej Salman otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała w piątek saudyjska agencja prasowa SPA. Nie ujawniono szczegółów dotyczących podania preparatu monarsze.

W Irlandii wykryto południowoafrykańską odmianę koronawirusa - potwierdzono trzy przypadki nowej odmiany wirusa.

W piątek poinformowano również o wykryciu 8248 nowych zakażeń, co oznacza szósty dobowy rekord w ciągu ośmiu dni tego roku. Zarejestrowano też 20 nowych zgonów, co jest pierwszym przypadkiem od połowy maja, by ich bilans przekroczył poziom kilkunastu. Ogólny bilans epidemii w Irlandii to 135 884 zachorowania i 2237 ofiar śmiertelnych.

Szczepionki przeciwko Covid-19 nie od razu zapewniają ochronę przed wirusem, a rozwinięcie mechanizmu obronnego w organizmie trwa kilka tygodni. Są też inne przyczyny sprawiające, że szczepionki nie są skuteczne w 100 proc., lecz w około 95 proc. - podaje telewizja CNN.

Mamy wykonanych 198 tys. szczepień przeciw COVID-19 - poinformował w piątek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski. - Myślę, że do września będziemy w stanie zaszczepić wszystkich chętnych, o ile ich będzie mniej więcej 70 proc. - podał.

281 osób z Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach we Francji - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Odnotowano też 19 814 nowych przypadków zakażenia, podczas gdy w czwartek zdiagnozowano 21 703 infekcje i 277 zgonów.

Od wybuchu epidemii koronawirusa we Francji potwierdzono 2 747 135 zakażeń i 67 431 zgonów, w tym 46 815 w szpitalach.

- Nie ogłaszamy ostatecznej decyzji o powrocie dzieci do szkół. Zadecyduje o tym premier w przyszłym tygodniu - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak przekazał, 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa.

Więcej na ten temat tutaj

W Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich pojawiła się kwestia proporcjonalnego rozdziału szczepionek w UE. Postulat podniosła Polska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że KE zapowiedziała uruchomieniu systemu proporcjonalnego ich rozdziału wśród krajów.

Na blisko 190 tys. zaszczepionych dotąd osób nieprawidłowych odczynów poszczepiennych było 18; proporcja wynosi jeden na około 10 tys. zaszczepionych - powiedział w Polsat News szef KPRM pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył, że wszystkie te przypadki miały charakter lekki.

Więcej na ten temat tutaj

Ostatniej doby liczba infekcji koronawirusem przekroczyła w Hiszpanii 25 tysięcy - ogłosiło w piątek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju, wskazując na nasilanie się epidemii niemal we wszystkich regionach.

W Grecji zostają przedłużone do 18 stycznia niektóre ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, aby powstrzymać wzrost liczby nowych przypadków Covid-19 - poinformował w piątek rząd tego kraju.

Władze wspólnoty autonomicznej Balearów ogłosiły w piątek dwutygodniowy lockdown na terenie tych popularnych wśród turystów wysp Hiszpanii. Nowe restrykcje zbiegają się z drastycznym wzrostem zachorowań na Covid-19 na archipelagu.

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi powiedział w piątek, że sytuację epidemiczną w kraju komplikuje nowy szczep koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Znaleziono go w próbkach z Nitry na południu Słowacji, gdzie sytuacja w szpitalach jest krytyczna - ocenił.

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem na Cyprze minister zdrowia Konstantinos Ioannou ogłosił w piątek, że od niedzieli rząd ponownie wprowadza na wyspie na trzy tygodnie zakaz opuszczania domów.

Rząd Danii ogłosił w piątek wymóg posiadania negatywnego testu na Covid-19, wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin, dla wszystkich osób wjeżdżających do tego kraju. Aby przekroczyć granicę trzeba też będzie mieć ważny powód podróży.

620 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, stwierdzono też 17 533 nowe zakażenia koronawirusem - to dane z piątkowego biuletynu resortu zdrowia w Rzymie. Liczba wykonanych jednego dnia testów przekroczyła 140 tysięcy. Bilans zgonów od początku epidemii Covid-19 wzrósł we Włoszech do 77 911.

1325 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - podał w piątek brytyjski rząd. Wykryto też 68 053 nowych zakażeń koronawirusem, co również jest rekordem.

W Czechach prawie sto dzieci trafiło do szpitali w związku z wywołanymi przez Covid-19 komplikacjami pod nazwą pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PIMS-TS) - podał w piątek dziennik „Hospodarske Noviny”. Czeskie ministerstwo zdrowia nie informuje o tej chorobie.

Ostatnia doba była najgorszą pod względem rozwoju sytuacji epidemicznej w Portugalii od czasu pojawienia się w tym kraju Covid-19. Podczas minionych 24 godzin zanotowano rekordową liczbę zgonów, zakażeń i osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa - podał w piątek resort zdrowia w Lizbonie.

Szwedzki parlament uchwalił w piątek długo oczekiwane prawo pandemiczne, pozwalające m.in. na zamykanie sklepów i skracanie godzin ich otwarcia. Od niedzieli surowsze regulacje dotyczyć będą siłowni i basenów, a także prywatnych zgromadzeń.

- Szczepionki spełniają bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i zostały dopuszczone do użytku, ponieważ udowodniono, że w ok. 95 proc. przypadków chronią przed zachorowaniem na poważną, niekiedy śmiertelną chorobę, jaką jest Covid-19, a efekty uboczne są rzadkie i w większości mało dolegliwe - przekonywała szefowa komisji ds. bezpieczeństwa EMA Sabine Straus. - Nic nie jest na 100 proc. pewne, ale teraz wiemy, że korzyści przewyższają ryzyka - podkreśliła.

Rząd Portugalii uchwalił przepisy, na podstawie których państwo będzie mogło wywłaszczyć obywateli w sytuacji wyższej konieczności związanej z planem odbudowy gospodarki po koronakryzysie - ogłosił w piątek socjalistyczny gabinet premiera Antonia Costy.

Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej KE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności John Ryan zapewnił w piątek, że żaden kraj unijny nie zamierza wprowadzić opłaty za szczepienie przeciw Covid-19 w grupach najbardziej zagrożonych infekcją.

W Rumunii wykryto pierwszy przypadek brytyjskiego wariantu koronawirusa, u osoby, która nie podróżowała w ostatnim okresie poza granice kraju - poinformował w piątek rzecznik szpitala Matei Bals w Bukareszcie dr Catalin Apostolescu.

Wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii, w tym obywatele brytyjscy, będą musieli mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem - zapowiedział w piątek minister transportu tego kraju Grant Shapps.

Francuskie władze sanitarne (HAS) dopuściły na wewnętrzny rynek szczepionkę na Covid-19 wyprodukowaną przez firmę Moderna - podaje w piątek AFP. To druga, po preparacie firm Pfizer i BioNTech, szczepionka zatwierdzona we Francji.

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że pod koniec stycznia możliwe jest wydanie opinii w sprawie dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw Covid-19.

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zatwierdziła w piątek szczepionkę przeciw Covid-19 stworzoną przez amerykańską firmę Moderna. To trzecia szczepionka dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii.

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że każda fiolka szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek. Müller, pytany o tę kwestię na późniejszej konferencji prasowej przypomniał, że Polska decyzję w kwestii zwiększenia liczby dawek - z pięciu na sześć, które można podać z jednej fiolki - zarekomendowała już w zeszłym tygodniu. Jak dodał, rekomendacja ta jest w Polsce stosowana przez większość podmiotów. 

Władze Republiki Południowej Afryki zdecydowały wysłać na plaże patrole wojskowe, które wspólnie z policją mają egzekwować przepisy lockdownu, zgodnie z którymi plaże są zamknięte do odwołania.

Minister zdrowia Czech Jan Blatny ocenił w piątek, że epidemia koronawirusa w kraju przybiera na sile. Eksperci przewidują, że w najbliższych dniach hospitalizowanych może być ponad 10 tys. pacjentów z Covid-19. Aktualnie jest ich 7323.

KE poinformowała w piątek o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Razem z dawkami od firmy Moderna wystarczą one do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE - oznajmiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

W Podlaskiem zajętych jest ponad 550 łóżek covidowych z przygotowanych ponad 1,4 tys. takich miejsc w szpitalach w regionie - wynika z informacji opublikowanych przez Podlaskie Urząd Wojewódzki.

Szczepionka opracowana przez chiński koncern Sinovac wykazała - w badaniach klinicznych późnej fazy prowadzonych w Brazylii - 78-procentową skuteczność w zapobieganiu Covid-19 – ogłosili w czwartek badacze, nie podając jednak szczegółowych danych na temat próby.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7,2 mln osób. Ostatniej doby wykonano 50 177 testów, w tym 15 746 testów antygenowych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Do tej pory wykonano w Polsce 188 956 szczepień przeciw COVID-19. Dostarczono 697 320 dawek - wynika z dziennego raportu zamieszonego w piątek na Twitterze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Ministerstwo Zdrowia: 8 790 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły 332 osoby.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 16 774 osoby, u których potwierdzono zakażenie, 1616 jest pod respiratorami – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 33 076 łóżek i 2984 respiratory.

Oznacza to, że w całym kraju pozostają 16 302 wolne łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 i 1368 respiratorów.

Z zestawienia ministerstwa wynika także, że na kwarantannie przebywa obecnie 164 030 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 6055 osób.

Resort poinformował też, że dotychczas wyzdrowiało 1 104 599 osób zakażonych koronawirusem. 

Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest przedłużenie tzw. etapu odpowiedzialności - powiedziała w piątek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk pytana o utrzymanie obostrzeń pandemicznych dla gospodarki. Jej zdaniem obowiązujące obostrzenia mogą być przedłużone o 10-14 dni od zakończenia ferii.

Pandemia koronawirusa zwiększa globalny popyt na urządzenia elektroniczne oraz aktywność użytkowników internetu. Zyskują azjatyccy producenci elektroniki konsumenckiej i podzespołów komputerowych, zmienia się sytuacja na rynku smartfonów.

Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła w piątek 37 nowych lokalnych przypadków Covid-19, w tym kolejne 34 zachorowania w otaczającej Pekin prowincji Hebei. Władze zakazały wyjazdu z 11-milionowego miasta Shijiazhuang, stolicy regionu.

Szczepionka przeciwko Covid-19, opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest też skuteczna wobec niedawno odkrytych w Wielkiej Brytanii i RPA mutacji koronawirusa - zapewniło kierownictwo koncernu w oparciu o wstępne studium badawcze.

Obowiązujące do 11 stycznia restrykcje epidemiczne, w tym godzina policyjna, zostaną przedłużone do 1 lutego - zapowiedział w piątek premier Viktor Orban w wywiadzie dla radia publicznego. Orban dodał, że nauka w szkołach średnich i wyższych nadal będzie zdalna.

Do pojedynczych gmin, gdzie nie będzie punktów szczepień przeciwko COVID-19, dotrą mobilne punkty szczepień, mieszkańcy tych gmin będą też mogli skorzystać ze szczepień w sąsiadujących gminach – poinformowała rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów COVID-19, a palacze częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala z powodu tej choroby - ustalili naukowcy z King's College London.

Naukowcy opracowali matematyczny model wskazujący na skuteczność różnych rodzajów leczenia stosowanych dotychczas u pacjentów z COVID-19 w zależności od wieku, stopnia zaawansowania choroby i współwystępujących problemów zdrowotnych.

Poziom skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 stworzonych przez firmę Moderna i konsorcjum Pfizer-BioNTech jest praktycznie identyczny; dla przeciętnego Polaka nie ma żadnej różnicy, którą szczepionkę otrzyma – uważa rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Zaznaczył również, że pacjent ma wybór punktu szczepienia i w wybranej, konkretnej placówce może zasięgnąć informacji, w jaki preparat określony podmiot jest zaopatrzony.

Sytuacja zdrowotna policjantów w zw. z pandemią koronawirusa poprawiła się. Obecnie choruje 603 policjantów, gdzie jeszcze miesiąc temu chorych było około 2 tysięcy - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Dodał, że od początku pandemii w związku z powikłaniami na Covid zmarło 12 policjantów i 4 pracowników cywilnych.

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 31 849 zakażeń koronawirusem i 1188 zgonów - poinformował w piątek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). To największa liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii.

Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 866 887, a zmarłych do 38 795.

Do czwartku zaszczepiono przeciw COVID-19 blisko 178 tys. osób. W przyszłym tygodniu do Polski ma dotrzeć szczepionka firmy Moderna. Liczba szczepień ma znacząco wzrosnąć w II kwartale, wraz z większymi dostawami.

Tysiące mieszkańców Wuhan zostało zarażonych COVID-19 i przechodziło zakażenie bezobjawowo - już po tym, jak ogłoszono, że koronawirus w tym mieście jest pod kontrolą - donoszą naukowcy na łamach najnowszego PLOS Neglected Tropical Diseases.

Liczba zgonów związanych z koronawirusem w Brazylii przekroczyła 200 tysięcy - podało w czwartek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej stwierdzono 87 843 nowe zakażenia i 1524 przypadki śmiertelne.

W sumie od początku pandemii w Brazylii koronawirusem zakaziło się prawie 8 mln osób, zmarło 200 498.

Czwartek był najtragiczniejszym dniem epidemii koronawirusa w USA; na Covid-19 zmarło w ciągu doby 3998 Amerykanów - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Równocześnie w czwartek wykryto ponad 265 tysięcy nowych zakażeń SARS-Cov-2.

W szpitalach w Irlandii przybywa obecnie 1043 osób z Covid-19, co oznacza, że po raz pierwszy od początku epidemii przekroczony został poziom tysiąca pacjentów z tą chorobą - poinformował w czwartek Paul Reid, szef publicznej służby zdrowia tego kraju HSE.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie