Czarnek: decyzja o powrocie do szkół w przyszłym tygodniu
- Nie ogłaszamy ostatecznej decyzji o powrocie dzieci do szkół. Zadecyduje o tym premier w przyszłym tygodniu - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak przekazał, 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa.
W minioną środę minister mówił w rozmowie z Interią, że najbardziej realny scenariusz to powrót do zajęć stacjonarnych w klasach I-III, a pozostali uczniowie będą mieli nadal nauczanie na odległość. W piętek wieczorem zorganizował briefing.
- To nie jest ostateczna decyzja o powrocie do szkół. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu - zaznaczył Czarnek.
- O tym, czy powrót nastąpi, zdecyduje w przyszłym tygodniu pan premier po dodatkowych konsultacjach z Radą Medyczną - zapowiedział minister edukacji. Jak dodał, decyzja jest uzależniona od liczby zakażeń koronawirusem w najbliższych dniach.
Jak mówił, "na pracę przygotowawczą grudniową i styczniową składały się częste konsultacje z radą konsultacyjną ds. bezpieczeństwa w edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy różnych szkół z całego kraju, kuratorzy, a także specjaliści od epidemiologii i wirusologii".
- Były to również konsultacje ministrów w terenie z samorządowcami, rodzicami i uczniami oraz oddzielne konsultacje z kuratorami oświaty, z głównym inspektorem sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia, a także analiza raportów organizacji pozarządowych i instytucji – dodał.
- Sytuacja epidemiologiczna jest dynamiczna nie tylko w Polsce, ale i Europie, ona nie jest dobra - zaznaczył.
ZOBACZ: Trudna sytuacja w Londynie. "Epidemia wymknęła się spod kontroli"
Minister przyznał, że chce, aby warunki w szkołach była bezpieczne dla uczniów i nauczycieli - mają mieć oni ograniczony kontakt. Jak dodał, rekomendacje zakładają, że "w przypadku powrotu dzieci do szkół jedna grupa uczniów będzie w jednej sali; ci sami nauczyciele dla danej klasy, będzie indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejścia do szkoły i przerwy w różnych godzinach, ale przestrzegane będą także te podstawowe zasady jak częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, czy unikanie dotykania oczu, nosa i ust, czy też wietrzenie sal i przestrzeni w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć".
Testowanie nauczycieli
Czarnek przypomniał, że 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa. - Będą to bezpłatne, przesiewowe testy dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych - zaznaczył.
- Do testów zgłosiło się ok. 165 tys. nauczycieli i pracowników oświaty - poinformował szef GIS Krzysztof Saczka.
Wideo: konferencja ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka
Dodał, że badania zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych, które zostały zorganizowane na bazie laboratoriów inspekcji sanitarnej, punktów drive-thru, a także punktów WOT i mobilnych punktów wymazowych. W ramach WOT ma to być 130 punktów.
Saczka zaznaczył, że informacje o tym, gdzie przeprowadzić badania będą w zdecydowanej większości wysyłane osobom zainteresowanym w wiadomościach SMS. Będą je również mieli powiatowi oraz wojewódzcy inspektorzy sanitarni. Dodał, że wyniki testów będą zarejestrowane w systemie EWP i będą dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta.
- W przypadku wyniku pozytywnego taka informacja zostanie przesłana niezwłocznie do osoby, która uzyska wynik dodatni – powiedział Saczka. Dodał, że osoba taka będzie podlegała 10-dniowej izolacji oraz zostanie poproszona o kontakt z lekarzem POZ i inspekcją sanitarną, gdzie poda listę osób, z którymi w ostatnim okresie miała kontakt.
- Na podstawie zgłoszonej listy kontaktów będzie na te osoby nakładana kwarantanna – powiedział Saczka.
Czytaj więcej