Michel: UE i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie umowy inwestycyjnej
Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w środę, że Unia Europejska i Chiny osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie umowy inwestycyjnej.
"Dziś przewodniczyłem spotkaniu przywódców UE-Chiny z udziałem szefowej KE Ursuli von der Leyen i prezydenta Chin Xi Jinpinga. (...) Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie polityczne osiągnięte w sprawie negocjacji inwestycyjnych" - napisał Michel na Twitterze.
Today I chaired an EU-China Leaders’ Meeting with @vonderleyen and President Xi Jinping.
— Charles Michel (@eucopresident) December 30, 2020
EU remains committed to rules based international cooperation.
We welcome the political agreement achieved on negotiations on investment.
Press statement 👉 https://t.co/TPmMosS02o pic.twitter.com/ZMz3t41Ovh
Komisja Europejska i Rada Europejska napisały we wspólnym komunikacie opublikowanym w środę, że po intensywnych negocjacjach prowadzonych przez KE w imieniu Unii, UE i Chiny "zasadniczo zakończyły negocjacje w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej (CAI)".
ZOBACZ: Umowa handlowa UE z Wielką Brytanią podpisana
"Jest to zgodne z zobowiązaniem podjętym na szczycie UE-Chiny w kwietniu 2019 roku, na którym obie strony zgodziły się zakończyć negocjacje do końca 2020 roku. Uczestnicy z zadowoleniem przyjęli aktywną rolę niemieckiej prezydencji w Radzie i kanclerz Angeli Merkel w szczególności, która położyła szczególny nacisk na stosunki UE-Chiny i w pełni wspierała negocjacje UE z Chinami" - dodano w komunikacie.
Polska przeciwko przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną
W poniedziałek Polska na spotkaniu ambasadorów państw unijnych w Brukseli sprzeciwiła się znacznemu przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną UE-Chiny po tym, jak KE poinformowała, że umowa jest już gotowa.
- Czekamy na szczegóły zawartego porozumienia politycznego UE-Chiny. Zostaną one szczegółowo przeanalizowane, również w trakcie procesu ratyfikacyjnego, który ciągle przed nami - powiedział PAP w środę ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.
ZOBACZ: Jemen: 16 osób zginęło w wyniku dwóch eksplozji na lotnisku w Adenie
Rozmowy trwały siedem lat i w ich trakcie pojawiały się poważne rozbieżności, m.in. dotyczące pracy przymusowej w obozach w Chinach, konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, której stroną nie są Chiny, czy wzajemnej ochrony inwestycji.
KE miała mandat do negocjacji umowy. Z formalnego punktu widzenia zawiera porozumienia polityczne, a następnie państwa członkowskie UE prowadzą proces ratyfikacji.
Xi: umowa inwestycyjna z UE powiększy wzajemny dostęp do rynków
- Umowa inwestycyjna między Chinami a UE powiększy wzajemny dostęp do rynku, poprawi środowisko biznesowe i wzmocni gwarancje instytucjonalne dla inwestycji z obu stron – oświadczył w środę przywódca ChRL Xi Jinping, cytowany przez agencję prasową Xinhua. - Porozumienie pokazuje determinację i przekonanie Chin w kwestii otwierania się na świat, będzie silnie stymulowało ożywienie globalnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa oraz promowało wolny handel i globalizację ekonomiczną – ocenił Xi.
Przywódca ChRL wypowiedział się w ten sposób w rozmowie przez wideołącze z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Xi wezwał UE i Chiny do podjęcia „aktywnych działań na rzecz wzmacniania dialogu, pogłębiania wzajemnego zaufania i współpracy oraz radzenia sobie z różnicami we właściwy sposób” – przekazała Xinhua.
Chiński przywódca zaapelował też o skoordynowanie działań obu stron w walce z pandemią Covid-19, wspólnego promowania ożywienia gospodarczego, dostosowania do siebie strategii rozwoju i wzmocnienia współpracy wielostronnej – podała chińska agencja.